Przejdź do treści

Umowa darowizny samochodu

Koszt wykonania aktu notarialnego – co warto wiedzieć

W jednym z naszych wcześniejszych artykułów zdążyliśmy już wspomnieć, iż jedną z najpopularniejszych darowizn jest tak, której przedmiotem jest samochód. Dzięki wspomnianemu artykułowi dowiedzieliście się jak krok po kroku przebiegać powinna darowizna samochodu w rodzinie. Dziś przygotowaliśmy tekst skierowany do tych, którzy nie są zainteresowani darowizną auta w rodzinie, a po prostu interesuje ich pismo, jakim jest umowa darowizny samochodu. Mamy nadzieję, że ten tekst zespokoi Wasze potrzeby 🙂

Co zawrzeć w umowie darowizny samochodu?

Wielu z Was zastanawia się nad tym jakie informacje powinny być zamieszczone w dokumencie, jakim jest umowa darowizny samochodu. Z pewnością się zdziwicie, ale nie ma w nim żadnych zaskakujących czy nietypowych informacji. Przygotowując tego typu dokument należy zadbać jedynie o kilka podstawowych rzeczy związanych z umieszczeniem tam wiadomości, o których za chwilę wspomnimy.

Przede wszystkim zamieszczone powinny być w tym dokumencie dane dotyczące zarówno osoby obdarowanej, jak i tej która jest darczyńcą. Mówiąc o danych mamy na myśli imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer dowodu osobistego. W umowie darczyńca oświadczyć powinien, że jest właścicielem konkretnego samochodu, który na mocy wspomnianej umowy staje się przedmiotem darowizny.

Druga strona musi z kolei oświadczyć, że zgadza się z tą darowizną i decyduje się na jej przyjęcie. W przypadku darowizny w rodzinie należy złożyć dodatkowe informacje poświadczające ten fakt. W umowie darowizny samochodu należy również zamieścić informacje odnośnie tego, która ze stron odpowiedzialna będzie za pokrycie kosztów związanych z realizacją umowy.

Co w przypadku darowizny części samochodu?

Jeśli darczyńca nie decyduje się na podarowanie obdarowanemu 100% własności samochodu, to koniecznie musi pamiętać o tym, aby informacje takie zawrzeć w umowie darowizny części samochodu. Powinno być tam dokładnie zaznaczone jaka część samochodu darowana jest obdarowanemu. Jeśli o kwestii tej zapomni się w umowie, to później na ewentualne zmiany może być już za późno.

Na koniec przedstawiamy Wam zdjęcia z przykładowej umowy darowizny samochodu, jak również przekierowujemy Was do dokumentu, który możecie wydrukować w celu przygotowania owej umowy!

darowizna samochodu w rodzinieumowa darowizny samochodu