Przejdź do treści

Darowizna samochodu w rodzinie

Darowizna samochodu w rodzinie

Śmiało można powiedzieć, iż bardzo duży odsetek osób ma w życiu do czynienia z darowizną. W przypadku rodziców i dzieci najczęściej mowa jest o darowiźnie samochodu w rodzinie. Dziś chcemy przedstawić Wam poradę prawną dotyczącą tego tematu, która mamy nadzieję, że pomoże Wam w takim zorganizowaniu darowizny, aby była ona miła, przyjemna, skuteczna i aby nie wiązała się z żadnymi dodatkowymi kosztami związanymi chociażby z obowiązkiem zapłacenia podatku od darowizny. Zachęcamy więc do lektury.

Jak jest z tą darowizną w rodzinie?

Zasadniczo z pewnością zdajecie już sobie sprawę, że darowizna to prosty proces, w ramach którego obdarowywana osoba otrzymuje prawa majątkowe do darowanej rzeczy i nie jest w związku z tym zobowiązana do jakichkolwiek opłat wobec darczyńcy. W przeważającej większości przypadków od darowizny zapłacić należy podatek związany z tym, że w jej efekcie dochodzi do wzbogacenia się. Są jednak przypadki, w których podatku tego płacić nie trzeba. Mowa tu właśnie między innymi o darowiźnie w rodzinie. Jeśli więc chcesz wręczyć swojej córce lub swemu synowi w darowiźnie samochód to zrób to tak, aby nie zapłacił on od tego podatku. Pamiętaj przy tym, że zwolnienie z podatku dotyczy nie tylko dzieci, ale generalnie najbliższych członków rodziny, czyli np. dziadka, matki, z wyłączeniem teściów, zięciów i synowych.

Darowizna samochodu bez płacenia podatku

Dobra, skoro ustaliliśmy już, że jesteś zainteresowany tym jak przeprowadzić darowiznę samochodu w rodzinie bez płacenia podatku, to mamy dla Ciebie zestaw podstawowych informacji, które proces ten pozwolą Ci uprościć praktycznie do maksimum. Pierwszym krokiem, który podjąć powinien darczyńca wraz z obdarowanym jest sporządzenie prostej umowy darowizny, w której zawrzeć należy informacje o obdarowanym, darczyńcy oraz o przedmiocie darowizny. Jeśli nie masz ochoty na przygotowanie takiej umowy, to udać możesz się w tej sprawie do notariusza, co wiązać będzie się niestety z dodatkowymi kosztami, ale też z mniejszą ilością formalności (to notariusz załatwia sprawy z US).

Jeśli jednak udało Ci się przygotować umowę darowizny samochodu dla dziecka, to w kolejnym etapie tego procesu dokładnie w ciągu 30 dni musisz wysłać obdarowanego do Urzędu Skarbowego, w którym wypełnić powinien on stosowny druk (PIT SD-Z2), w którym poinformuje on Urząd Skarbowy co, o jakiej wartości i od kogo otrzymał w formie darowizny.

Ostatnim krokiem, będącym praktycznie największą przyjemnością związaną z darowizną samochodu jest przerejestrowanie pojazdu na obdarowanego. Jeśli zdecydowaliście się na całościową darowiznę, to w dowodzie rejestracyjnym powinniście umieścić dane tylko i wyłączne Waszego dziecka. Jeśli doszło do częściowej darowizny samochodu, to zamieścić można tam zarówno dane dziecka, jak i wcześniejszego właściciela. Być może warto zdecydować się na taki manewr, bowiem może on się wiązać z dodatkowymi oszczędnościami na ubezpieczeniu OC.

Wzór umowy darowizny samochodu

Dobra, pójdziemy Ci na rękę i przedstawimy Ci informacje odnośnie tego jak wyglądać powinien wzór umowy darowizny samochodu. A to dlatego, że byłeś ambitny i zdecydowałeś się na doczytanie naszego artykułu do samego końca. Mamy sporą nadzieję, że nasz dokument ułatwi Wam cały ten proces. Dla wprowadzenia chcemy Was poinformować, iż jego budowa jest dość standardowa: w prawym górnym rogu umieścić należy miejscowość oraz datę sporządzenia umowy, następnie spisać należy kilka paragrafów, w których zawarte będą informacje o danych darczyńcy i obdarowanego oraz o samochodzie, który jest przedmiotem darowizny. Więcej szczegółów poznacie analizując nasz wzór darowizny samochodu. Możesz też pobrać go na swój dysk. Całkiem za darmo!

darowizna samochodu w rodzinie

umowa darowizny samochodu