Przejdź do treści

Umowa darowizny pieniędzy nie tylko od rodziców

Jak się zmieniły pożyczki po wprowadzeniu zmian w ustawie o kredycie konsumenckim?

Z kwestią, jaką jest darowizna pieniędzy do czynienia najczęściej mają rodzice lub dziadkowie, które jakąś kwotę pieniężną podarować chcą swoim najbliższym. Dziś z myślą o nich, jak również o innych osobach zastanawiających się nad kwestią darowizny pieniężnej przygotowaliśmy wpis, który przedstawi Wam garść informacji odnośnie takiej darowizny, jak i umowy darowizny pieniędzy, którą przy okazji należy przygotować. Zachęcamy do lektury tego pouczającego wpisu.

Jak przebiega darowizna pieniędzy?

Każda osoba decydująca się na ofiarowanie komuś darowizny pieniężnej przed samym transferem środków na konto obdarowanej osoby musi pamiętać o tym, aby zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii. Najważniejszymi z tych spraw są: przygotowanie prawidłowej umowy darowizny pieniędzy oraz PITu SD-Z2, który przeznaczony jest właśnie dla osób, które rozliczyć chcą darowiznę.

Umowa darowizny powinna zostać przygotowana w dwóch jednobrzmiących kopiach i po jednej z nich otrzymać powinien obdarowany oraz darczyńca. Jeśli darowizna wręczana jest dziecku przez rodziców, to należy przygotować dodatkową kopie umowy, a całkowita kwota darowizny powinna zostać podzielona na pół i przypisana winna być każdemu z rodziców.

PIT SD-Z2 jest z kolei dokumentem udostępnianym powszechnie w internecie, a jego wypełnienie jest banalnie proste. Należy wypełnić go zgodnie ze stanem faktycznym dotyczącym darowizny, a następnie winno dostarczyć się go do Urzędu Skarbowego w ciągu 30 dni od momentu wręczenia darowizny. Przy pozostawianiu PITa w US należy poprosić Panią z okienka o skserowanie zaświadczenia o przyjęciu dokumentu, wiecie jak jest – w polskim urzędzie wiele rzezy może zaginąć, a później winny jest obywatel, dlatego pamiętajcie o tej sprawie.

Jeśli darowizna nie była wręczana w rodzinie, to najprawdopodobniej zajdzie potrzeba, aby z jej tytułu zapłacić podatek. Winno się to zrobić stosując się do obowiązujących nas norm wpłacając na konto US należną kwotę podatku od darowizny.

Podatek od darowizny pieniędzy

Musisz pamiętać o tym, bo to bardzo ważne i bardzo nieprzyjemne, że w związku z otrzymaniem darowizny generowany jest na obdarowanym dodatkowy obowiązek, którym jest zapłacenie podatku od darowizny. Przecież doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że pieniądze wręczane obdarowanemu stanowią dla niego jakiś dochód, dzięki nim on się wzbogaca. No a w Polsce za takie rzeczy obywateli się karze i zmusza ich do płacenia podatku ;-). Obliczając wysokość podatku od darowizny musisz wziąć pod uwagę dwie kwestie: wysokość darowanej kwoty, jak również stosunek rodzinny, do którego dochodzi pomiędzy obdarowanym, a darczyńcą. Tutaj z pewnością zadowoleni będą Ci z Was, którzy pozostają w bliskim stosunku rodzinnym, bowiem w takim przypadku jest się zwolnionym od płacenia podatku od darowizny.

Wzór umowy darowizny pieniędzy

Nie bój się, nie zostawimy Cię na koniec bez przykładowego dokumentu przedstawiającego wzór umowy darowizny kwoty pieniędzy. Pobrać możesz go całkowicie za darmo klikając w ten link. Jeśli jednak przed pobraniem dokumentu chcesz go obejrzeć, do poniżej przedstawiamy grafiki, na których wyraźnie widać jakie informacje, w jakiej kolejności i w jakich miejscach znajdują się na takiego typu umowie.

umowa daworizny pieniedzy 1 umowa daworizny pieniedzy 2.PNG

Jeśli uważasz, że wszystkie te kwestie związane z załatwianiem darowizny pieniężnej są dla Ciebie zbyt trudne, to możesz udać się do notariusza. On zajmie się wszystkimi formalnościami, a Ty mu za to zapłacisz.