Dokonywanie sprzedaży zdalnej, za pośrednictwem sieci internetowej, może w pewnych przypadkach wymuszać na przedsiębiorcy konieczność ewidencjonowania transakcji za pośrednictwem kasy fiskalnej. Kiedy kasa jest absolutnie wymagana przy sprzedaży internetowej?
Zwolnienie z kasy
W 2015 roku zmienił się katalog profesji, w których istnieje obowiązek stosowania kas fiskalnych. Ministerstwo Finansów dąży tym samym do docelowego zlikwidowania zwolnień z obowiązku posiadania i stosowania kas fiskalnych przy prowadzeniu ewidencji sprzedaży realizowanej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Tymczasem, zakres obowiązujących zwolnień został znacznie zawężony. Obecnie kasy fiskalnej nie muszą posiadać:
- Przedsiębiorcy dokonujący świadczenia usług lub sprzedaży towarów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeśli limit obrotów z działalności w poprzednim roku nie przekroczył kwoty 20 tys. zł.
- Przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży biletów i rezerwacji miejsc przy przewozach rozkładowych pasażerskich pod warunkiem, że takie świadczenie usług realizowane jest na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, a zapłata za wykonaną czynność została dokonana w całości za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, przy czym z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.
- Przedsiębiorcy dokonujący czynności dostawy towarów i świadczenia usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, pod warunkiem wystawienia faktury.
- Podatnicy, u których udział wartości obrotu z tytułu czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania, w całkowitym obrocie realizowanym na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych jest większy niż 80 proc.
Jeśli właściciel sklepu internetowego czy też osoba sprzedająca towary na aukcjach internetowych, w ramach otwartej oficjalni działalności gospodarczej dokonuje czynności, mieszczących się we wskazanych zwolnieniach, może nie kupować kasy fiskalnej. Najczęściej przedsiębiorcy działający w sferze e-commerce korzystają ze zwolnienia z kasy fiskalnej opartego na limicie sprzedaży – czytamy w portalu www.i-malaksiegowosc.pl
Kasa nie będzie także konieczna, jeśli spełnione zostaną przez przedsiębiorcę internetowego dwa warunki łącznie:
- Otrzymywanie płatności za zakupione przez klientów towary, na rachunek bankowy, np. przelewem internetowym, kartą kredytową, przelewem na poczcie, w banku i tak dalej.
- Prowadzenie ewidencji, w której przedsiębiorca zapisuje wszystkie transakcje, które łatwo można połączyć z płatnościami na rachunku bankowym.
Kasa fiskalna konieczna
Bez względu na katalog zwolnień z ewidencjonowania sprzedaży, w tym e-sprzedaży za pośrednictwem kasy fiskalnej, niektórzy przedsiębiorcy muszą korzystać z takiego urządzenia w toku prowadzenia swojej działalności. Zakup kasy rejestrującej jest konieczny, jeśli sprzedający oferuje klientom w sieci www sprzedaż:
- plików elektronicznych, na nośnikach fizycznych,
- części samochodowych,
- alkoholu,
- papierosów,
- sprzętu audio i wideo,
- telefonów komórkowe,
- biżuterii wykonanej z metali szlachetnych,
- aparaty fotograficzne.