Przejdź do treści

Jak rozliczyć dochody z AdSense?

Jak się zmieniły pożyczki po wprowadzeniu zmian w ustawie o kredycie konsumenckim?

Doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, że w dobie internetu coraz większa liczba osób decyduje się na otwieranie własnych stron internetowych. Dzieje się tak zwłaszcza dlatego, że wiele z nich w swoich stronach widzi potencjalne źródło dochodu. Jeśli i Tobie się udało i otworzyłeś stronę lub blog, który po czasie zyskał ogromną popularność, to pewnie właśnie dlatego zastanawiasz się nad tym jak rozliczyć dochody z Adsense. Dziś pomagając przedsiębiorczym internautom chcemy przedstawić Wam nasz kolejny artykuł, który w dość dokładny sposób obrazujemy metody rozliczania AdSense w zależności od tego czy jest się osobą fizyczną czy też przedsiębiorcą. Zachęcamy więc do lektury.

Odrobina formalności

Wielu z Was trafia na naszą stronę pewnie z nadzieją na to, że napiszemy, iż Google jest firmą zagraniczną, że działa w Internecie, a Wy tylko udostępniacie im przestrzeń reklamową na swoich stronach i że tak naprawdę, to wcale nie musicie płacić za to podatku. Nic jednak bardziej mylnego. Pamiętaj więc, że niezależnie od swojego wieku, majątku, płci czy czegokolwiek innego: zawsze zobowiązany jesteś do płacenia podatku od swojego dochodu. Jeśli więc generujesz zysku związane z prowadzeniem strony internetowej, to musisz od nich zapłacić podatek. Za chwilę dowiesz się jak to zrobić.

Rozliczenie Adsense jako firma

Jeśli masz własną działalność gospodarczą, to nie będziesz miał żadnych problemów związanych z tym jak rozliczyć dochód z AdSense. A to dlatego, że udostępnianie przestrzeni reklamowej dla Google jest zwykłym eksportem usług za granicę w ramach Unii Europejskiej. Usługa taka zwolniona jest z płacenia podatku VAT, a to dlatego, że obciążona podatkiem tym jest instytucja, dla której świadczysz ową usługę. W przypadku rozliczenia AdSense jako firma musisz więc wystawić zwykłą fakturę podając na niej kwotę VAT w wysokości 0%, w dodatkowym opisie oznaczyć możesz, iż w przypadku tej faktury obowiązuje odwrotne obciążenie. Jako produkt czy usługę na fakturze wpisać możesz po prostu wspomniane wcześniej Udostępnienie przestrzeni reklamowej na stronie www. Jeśli planujesz wystawiać faktury Google, to nie zapomnij o tym, aby wyrobić sobie w Urzędzie Skarbowym NIP EU. To prosta formalność, którą załatwisz za jednym posiedzeniem w urzędzie.

A jak rozliczyć AdSense w przypadku osoby fizycznej?

Jeśli nie generujesz jeszcze takich dochodów, które nakłoniłyby Cię do otworzenia działalności gospodarczej, to niczym nie musisz się martwić. Istnieje bowiem sposób na to, jak rozliczyć AdSense jeśli jest się osobą fizyczną. Metoda ta skierowana jest do tych z Was, którzy są właścicielami jednej czy kilku stronek generujących dochód, który z konta AdSense nie miałby być wypłacany co miesiąc, ale dla przykładu co 6-8 miesięcy. Zwracamy tu szczególną uwagę właśnie na częstotliwość wypłat, bowiem jeśli dochodzić będzie do nich zbyt regularnie, to będzie to nosiło znamiona działalności gospodarczej, a wówczas urząd traktować może Wasze działania jako prowadzenie firmy, a nie pracę jako osoba fizyczna.

Tak czy inaczej, wracając do tematu, czyli rozliczania dochodów z AdSense jako osoba prywatna, to pamiętaj o tym, aby przy każdej wypłacie pieniążków wydrukować sobie stosowne potwierdzenie przelewu. Następnie wykazać należy je w rozliczeniu PITa. Dochody z AdSense standardowo klasyfikowane są jako przychody z innych źródeł. Radzimy, aby dochody z AdSense rozliczać raz w roku – w rozliczeniu rocznym. Przy niskiej częstotliwości wypłat nie ma ani potrzeb, ani szans na to, aby robić to częściej.