Przejdź do treści

Zatrudnienia na pół etatu – jakie przysługują nam prawa

Zatrudnienia na pół etatu – jakie przysługują nam prawa

Z pewnością nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że niepełny etat wiąże się z zupełnie innymi prawami, niż jego pełny odpowiednik. Wynika to choćby z Kodeksu pracy, który reguluje prawo dotyczącego tego zatrudnienia. Każdy kto pracuje na niepełnym etacie lub ma zamiar to zrobić, warto by wcześniej zaznajomił się z prawami dotyczącymi takiego zatrudnienia.

Nie wielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że prawa nabyte przez osobę pracującą na niepełnym etacie są różne od tego co ma pracownik w pełnym wymiarze godzin. Przed rozpoczęciem pracy na niepełnym etacie warto zwrócić uwagę na ilość godzin jaką powinniśmy przepracować. Dodatkowo umowa powinna mieć przewidzianą stawkę za nadgodziny – jest to w pewnym sensie dodatek do pensji. Osoba pracująca mniej niż 6 godzin, nie może liczyć nawet na 15 minutową przerwę.

Inaczej nalicza się także możliwość pójścia na urlop – należy jednak pamiętać, że urlop jest proporcjonalny do wymiaru przepracowanych godzin. Osoby zatrudnione na pół etatu, które mają prawo do 20 dni urlopu, tak naprawdę mogą skorzystać z 10 dni urlopu. Warto podkreślić, że otrzymaną liczbę dni urlopu zaokrąglamy w górę – zasadniczo każdy półetatowiec może odpoczywać tak długo, jak pracownik etatowy.