Przejdź do treści

Dopuszczalność dokonywania potrąceń z wynagrodzenia za pracę

Czesne za przedszkole

Wokół pracy i zarabiania pieniędzy kręci się życie większości osób na świecie. Bez pieniędzy nic nie da się zrobić, dlatego też wszystkim nam zależy, aby jak najwięcej zarabiać, a przez to otwierać sobie coraz to nowe możliwości i szanse.

Okazuje się jednak, że w pogoni za bogactwem, ludzie często gubią się w swojej pracy i często w pewnym momencie nie są już świadomi do końca tego, co robią. Wskazuje to więc na wiele przypadków niedociągnięć, pomyłek i błędów. Wiele osób później jest nagle rozczarowanych faktem, że za ich niedokładność czy inne niedociągnięcia, potrącone zostały im jakieś pieniądze z wynagrodzenia.

Większość osób uważa wręcz, że to niedopuszczalne. Okazuje się jednak, że jest to całkowicie zgodne z prawem. Jeżeli podpisujemy umowę o pracę, zobowiązujemy się do solidnego i sumiennego wykonywania naszych obowiązków, zawsze, kiedy jesteśmy w pracy. Kiedy więc zawodzimy w taki lub inny sposób, nasz pracodawca ma prawo w pewien sposób zawieść i nas, obcinając nam pensję. Oczywiście, nie jest to przecież najgorszy scenariusz, ponieważ za złe i nieuczciwe wykonywanie powierzonych nam zadań możemy zupełnie zostać zwolnieni. Wiele osób nie widzi tego jednak i narzeka na potrącone pieniądze z wynagrodzenia, mimo iż zazwyczaj są to tylko jakieś marne grosze.

Sąd za potrącenie z wynagrodzenia

Niejednokrotnie słyszeć można w telewizji czy radiu lub Internecie o osobach, które podały nawet swoich pracodawców za podobne zachowanie do sądu. Nie ma to jednak najmniejszego sensu, ponieważ takie sprawy zawsze kończą się przegraną niesolidnych pracowników. Zamiast więc doszukiwać się problemu w innych, związanego z obniżaniem naszej pensji czy zwiększaniem pracy, popatrzmy najpierw na siebie, na to jak my sami wykonujemy powierzone nam zadania, jak wiele błędów popełniamy i ile pracy muszą wnieść później inni żeby je naprawić, a dopiero później zaczynajmy jakiekolwiek procesowanie się czy nawet kłócenie i wytykanie błędów pracodawcy.

Pamiętajmy także, że jesteśmy tylko jednymi z wielu podwładnych i jeżeli tylko my spośród tak wielkiej liczby osób mamy podobny problem, wskazuje to na jakieś komplikacje w naszej indywidualnej pracy, a nie działalności wyżej postawionych pracowników. W dzisiejszych czasach wiele osób uważa siebie za tak zwane nietykalne dosłownie pępki świata. W momencie kiedy jednak ktoś zauważy w nas jakieś błędy, wytknie je nam lub wprowadzi do naszego życia jakiekolwiek ich konsekwencje, nagle okazuje się, że tak być nie może, a my jesteśmy nienagannymi ideałami. Zważmy na własne wady, ponieważ posiadamy je, podobnie jak każdy inny człowiek, ponieważ ze swej natury po prostu nie jesteśmy idealni i perfekcyjni.

Jest to bardzo ważne zarówno w kontekście chwilowych problemów, jak i całego dosłownie naszego życia, co z pewnością dostrzeżemy w przyszłości, a może da nam to nauczkę szybciej niż nam się to wydaje możliwe. Przemyślmy więc każde swoje poczynanie zanim się go dopuścimy, ponieważ w pewnym momencie możemy zostać postawieni przed ścianą, zbudowaną przez nas samych, na naszą niekorzyść.