Przejdź do treści

Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę bez podania przyczyny?

Jak udowodnić mobbing w pracy i nie tylko?

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że praca należy do najbardziej istotnych kwestii w naszym życiu. Wiadomo, bardziej ceni się rodzinę, partnerów, dzieci, rodziców, ale fakt jest taki, że bez pracy nie ma… kołaczy. W związku z tym praca właśnie jest nie tylko nieodzownym elementem naszego życia, ale też czymś bardzo ważnym, na czym mocno nam zależy, a to przez to, że dzięki niej mamy pieniądze, czyli środki do życia i zadowalania własnej rodziny.

Nic więc dziwnego, że bardzo często obawiamy się tego, że pracę możemy stracić. Bardzo często humory szefa, jego dziwne zachowania, krytyka czy dociekliwość sprawiają, że obawiamy się tego, że nasza praca mu się nie podoba, w związku z czym mógłby chcieć nas zwolnić.

I właśnie w tym artykule chcemy nawiązać do pracowników, którzy uczciwie i sumiennie pracują bojąc się jednocześnie, że mogą zostać zwolnieni. Bardzo często na forach internetowych pojawiają się pytania, w których pracownicy rozważają czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę bez podania przyczyny. Rozwiejmy więc te wątpliwości.

Tak, pracodawca może zwolnić Cię bez podania przyczyny

Dla pracodawców stety, a dla pracowników niestety pracodawca ma prawo do zwolnienia pracownika bez podania przyczyny. Jeśli podpisywałeś umowę o pracę z obecnym pracodawcą, to z pewnością wiesz, że masz w niej zawarty jakiś okres wypowiedzenia. Jest tak niezależnie od tego czy umowę masz podpisaną na 3 lata czy na okres nieokreślony. I w umowie tej z całą pewnością znajduje się zapis dotyczący tego, jaki jest w niej okres wypowiedzenia. A okres wypowiedzenia podany jest po to, abyś i Ty i i pracodawca mógł umowę tę zakończyć. Nawet bez podawania przyczyny.

Jeśli więc znalazłeś się w firmie, w której szef nie ma budżetu na utrzymanie Twojego stanowiska pracy lub pracujesz w korporacji czy w urzędzie, w którym dochodzi do cięcia etatów, to nie bulwersuj się, nie strasz nikogo sądem i nie walcz z wiatrakami.