Przejdź do treści

Jak udowodnić mobbing w pracy?

Jak udowodnić mobbing w pracy i nie tylko?

W jednym z poprzednich artykułów zamieszczonych w ramach naszego portalu napisaliśmy kilka ciekawych kwestii odnośnie mobbingu w pracy. Dziś temat ten chcemy nieco rozszerzyć przedstawiając Wam sposoby na to, jak udowodnić mobbing w pracy. Mamy nadzieję, że tym nieszczęśnikom z Was, którzy męczą się z mobbingiem porady te bardzo mocno się przydadzą.

Przygotowuj dowody

Jeśli chcesz udowodnić pracodawcy mobbing, to musisz wiedzieć, że musisz zaopatrzyć się w masę dowodów, które respektowane będą nie tylko przeze Ciebie i Twoich znajomych, ale też przez sąd. W tym temacie mamy dla Ciebie trzy podstawowe rodzaje dowodów, które powinieneś zbierać w miejscu swojej pracy.

Wydruki, nagrania

Dowodami we wszelkiego rodzaju sprawach o mobbing bez wątpienia mogą być listy, maile, wiadomości sms, nagrania na poczcie głosowej, czy nawet nagrania wykonane za pomocą dyktafonu czy kamery, które zarejestrowały zachowania mobbingowe. Jeśli więc którą kolwiek z wymienionych powyżej dróg byłeś nękany czy obrażany, to pamiętaj, aby taką nieprawidłowość zapisać, wydrukować i zachować, aby móc przedstawić ją w sądzie. Jeśli ktokolwiek usunął z Twojego komputera kopie takich wiadomości, to możesz również poprosić Sąd o wyznaczenie biegłego, który miałby odczytać z komputera wszelkie tego typu wiadomości.

Własny pamiętnik, własne zapiski

W trakcie rozpraw sądowych o mobbing bardzo mile widziane i respektowane są zapiski osoby, która była ofiara mobbingu. Bardzo ważne jest zatem to, abyś notował wszelkie sytuacje, w których ulegałeś mobbingowi. Zapisuj dzień, w którym coś się działo, notuj miejsce i okoliczności, w których do tego dochodziło, a także zapisuj dokładne dane osób, które łamały prawo w miejscu pracy. Takie notatki z pewnością będą mocnym argumentem przemawiającym na Twoją korzyść w czasie udowadniania mobbingu w pracy.

Zaświadczenia o składaniu skarg

Pamiętaj o tym, że w Twoim miejscu pracy z pewnością panuje jakaś hierarchia, w której nad Tobą znajduje się jakiś przełożony. Jeśli w Twojej pracy dochodzi do mobbingu, to zawsze powinieneś być w stanie znaleźć w hierachii osobę, która będzie nad Tobą, a także nad osobą, która Cię dręczy. Koniecznie zgłaszaj jej pisemnie informacje o fakcie, że w pracy dochodzi do mobbingu. Takie zaświadczenia, najlepiej podpisane przez przełożonego zbieraj i przedstaw w sądzie jako dowód, że w trakcie pracy informowałeś przełożonych o nieprawidłowościach próbując walczyć o swoje prawa.

Poparcie innych

Niestety, ale w walce z mobbingiem będziesz musiał liczyć również na pomoc innych. O pomoc taką jest bardzo ciężko, bowiem ludzie boją się swoich pracodawców i niechętnie chcą przeciwko nim zeznawać. Jednak o swoje trzeba walczyć, chcemy więc przedstawić Ci kilka kwestii, na które musisz zwrócić szczególną uwagę, a niekoniecznie związane są one z osobami zatrudnanymi w firmie, w której dochodzi do mobbingu.

Udowodnij utratę zdrowia i wizyty u lekarza

Jasnym jest, że mobbing negatywnie wpływa na Twoją psychikę. Wykorzystaj to więc i po każdej “akcji”, która wprowadza Cię w depresję i która kwalifikowana jest jako mobbing koniecznie udaj się do lekarza, powiedz mu o tym, a lekarz rodzinny skieruje Cię do specjalisty. Ten zaś zauważając zły stan Twojej psychiki może wypisać Ci długoterminowe zwolnienie L4, które to będzie niezbitym argumentem przemawiającym za tym, że w pracy dochodziło do mobbingu. Pamiętaj jednak, że nie  tylko L4 jest ważne, liczy się tu każda zapiska od lekarza potwierdzająca, że nienormalne zachowanie w pracy odbiło się na Twoim zdrowiu.

Postaraj się o świadków

O to będzie Ci bardzo trudno, bowiem żyjemy w czasach, w których ciężko o pracę, przez co pracownicy pozwalają pracodawcą na wiele nie walcząc o dobro swoje czy dobro kolegów. Dobrze by jednak było, gdybyś zebrał w firmie kilku świadków, którzy potwierdzą, że dana osoba w firmie działała wbrew Tobie, w efekcie czego dochodziło do mobbingu. Pamiętaj jednak, że nie musisz liczyć tu tylko na osoby zatrudniane w tej samej firmie. Jeśli masz przyjaciół, znajomych, rodzinę, to mów im o swojej sytuacji w pracy, wówczas również będziesz mógł powołać ich na świadków, którzy potwierdzą, że w Twojej pracy od dłuższego czasu dochodziło do mobbingu, co odbijało się na Twoim codziennym życiu.

Państwowa Inspekcja Pracy

W trakcie zbierania dowodów na mobbing w pracy możesz wykorzystać też Państwową Inspekcję Pracy. Jeśli zgłosisz w niej, że w danym zakładzie pracy dochodzi do mobbingu, to nie sprawisz rzecz jasna, że zakład zostanie zamknięty, ale pozostawisz w organie państwowym ślad związany z mobbingiem. PIP zrobi w Twoim miejscu pracy ankietę wśród pracowników, którzy anonimowo odpowiadać będą na pytania, które będą mogły rzucić na wybraną firmę cień podejrzeń o zachowania mobbingowe. A taki dowód w Twojej rozprawie wart będzie niezwykle dużo.