Chcemy zauważyć, że przez okres ponad dziesięciu lat, odkąd to faktycznie funkcjonuje ustawa o własności lokali nie do końca jasna była sytuacja prawna niezwykle popularnych między innymi w nowych apartamentowcach miejsc garażowych czy też postojowych w garażach wielostanowiskowych. Nie tylko prawnicy, ale też zwykli obywatele czy handlarze nieruchomościami mieli ogromny problem z jednoznacznym udzieleniem odpowiedzi na pytanie o to czy miejsce garażowe lub miejsce parkingowe w garażu wielostanowiskowym uznawane może być za pomieszczenie przynależne do lokalu zgodnie z rozumieniem art. 2 ust. 4 ustawy o własności lokali.
Wątpliwości odnośnie tego pytania zostały rozwiązane na skutek postanowienia ustanowionego przez Sąd Najwyższy 19 maja 2004 roku. To właśnie wówczas wyjaśniono, że miejsce garażowe w garażu wielostanowiskowym należące do właściciela lokalu jest odrębną nieruchomością, która nie przynależy do rzeczonego lokalu. Fakt ten zawarty został w art. 2 ust. 4 ustawy o własności lokali.
Rozsądek podpowiada, że rozwiązanie to jest bardzo słuszne, ponieważ w ustawa wyraźnie wspomina o “pomieszczeniach” przynależnych. A przecież każdy z nas potrafi przyznać, że namalowanie na asfalcie linii w kształcie koperty nie jest w stanie uczynić z niego pomieszczenia. Przecież nikt nie stwierdzi, ze zaparkowane obok siebie samochodu w garażu znajdują się w dwóch różnych pomieszczeniach, które oddziela zwykła linia.
Zapewnienie posiadaczom lokali trwałego prawa do miejsc garażowych musi zatem następować poprzez przygotowanie i ustanowienie na ich rzecz odrębnej własności całego garażu wielostanowiskowego a także poprze podpisanie z nimi umowy o sposobie korzystania z miejsc garażowych czy postojowych. Zapewnienie właścicielom lokali prawa do użytkowania miejsc postojowych w garażu wielostanowiskowym ma prawo zostać zawarte rówież bez ustanawiania odrębnej własności całego garażu wielostanowiskowego – tego typu rozwiązanie stosuje się szczególnie jeśli chodzi o miejsca postojowe położone w obrębie nieruchomości gruntowej poza budynkiem.
Powiązane wpisy
- Jaka jest odpowiedzialność dewelopera za wady ujawnione po odbiorze lokalu?
- Jak ustalana jest suma gwarancyjna w ubezpieczeniu mienia?
- Unieważnienie kredytu w euro – kiedy to jest możliwe?
- Sankcja kredytu darmowego – wszystko co powinieneś o tym wiedzieć
- Wady i zalety jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością