Zakupienie mieszkania od dewelopera to spory wydatek. Oczekujemy, że po zapłaceniu tak wysokiej kwoty otrzymamy mieszkanie dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Niestety, nierzadko okazuje się, że jest inaczej.
Każdy kupujący nowe mieszkanie deweloperskie w Warszawie lub też w innym mieście powinien pamiętać o tym, jak ważny jest jego odbiór techniczny. To właśnie w tym procesie można sprawdzić, czy wszystkie wcześniejsze ustalenia dotyczące nieruchomości i zawarte w umowie, są zgodne z rzeczywistością. Gdy okazuje się, że ma ona jakąś wadę, wtedy trzeba spisać odpowiedni protokół, a deweloper ma obowiązek je usunąć. Niestety, zdarza się również tak, że niektóre wady nie są widoczne w trakcie odbioru technicznego mieszkania i ujawniają się dopiero po czasie, nawet po kilku latach (na przykład wady w wykonaniu hydroizolacji czy izolacji cieplnej budynku). W takiej sytuacji jednak kupujący nie jest pozostawiony sam sobie, ponieważ może skorzystać z rękojmi, która od dnia 25 grudnia 2014 roku wynosi 5 lat.
Jeżeli w mieszkaniu pojawią się jakieś widoczne wady, które powstały na etapie budowlanym czy wykończeniowym, w takim przypadku konieczne jest skontaktowanie się z deweloperem i złożenie odpowiedniego pisma wzywającego inwestora to naprawy szkody. Gdy szkoda nie zostanie naprawiona, można wówczas żądać obniżenia ceny mieszkania lub nawet zmiany lokalu na nowy, co jednak następuje dość rzadko.
Kiedy rękojmia nie działa? Przede wszystkim w sytuacji, gdy kupujący wiedział o danych wadach w chwili podpisywania odbioru technicznego, ale nie miał do nich zastrzeżeń. Także ważne jest jak najszybsze zgłoszenie zauważonych usterek do dewelopera – najlepiej w terminie do 1 miesiąca. Z rękojmi nie można korzystać również wtedy, gdy wada nie jest istotna, na przykład nie wpływa na korzystanie z lokalu i obniżenie jego wartości.
Zatem jeżeli kupujesz nowe mieszkanie od dewelopera w Warszawie lub też w innym mieście, pamiętaj o tym, że zyskujesz ochronę w postaci rękojmi. To jeden z dużych plusów zakupu mieszkania z rynku pierwotnego.