Remont i przebudowa domu w świetle prawa budowlanego I

Co zrobić aby dostać zgodę na ustalenie warunków zabudowy działki?

W obecnych czasach budowanie domów i mieszkań przychodzi deweloperom znacznie prościej, niż miało to miejsce kiedyś. Dlaczego? Głównie dlatego, że przypisy prawa budowlanego zostały
w znacznej mierze uproszczone, dzięki czemu są bardziej przychylne nowym inwestycjom – np. pozwolenie na budowę nowego domu wydaje się obecnie znacznie szybciej, niż miało to miejsce kiedyś.

Zasadniczo jednak bardzo wielu ludzi nie wie, że przebudowa domu, a jego rozbudowa to zasadniczo dwie różne sprawy, które zostały odpowiednio dobrze omówione w prawie budowlanym, do którego każdy inwestor powinien zajrzeć. W prawie budowlanym remont rozumiany jest jako czynność, która pozwala odnowić stale elementy bomu – z reguły chodzi więc o przywrócenie im stanu pierwotnego czy technicznie początkującego.

W przypadku przebudowy prawo budowlane wypowiada się, że jest to wykonanie poszczególnych prac, które maja wpływ na kubaturę budynku lub samą powierzchnię zabudowy – czasami chodzi też o zmienność w poszczególnych kondygnacjach.

Prawo budowlane wskazuje jednak, że są to dwie zupełnie różne rzeczy dlatego warto o nich wiedzieć przed rozpoczęciem remontu lub przebudowy, by nie naruszyć istotnych przepisów prawa ustanowionych w prawie budowlanym. Zapraszamy do lektury drugiej części artykułu, w który omówimy dalszą kwestię remontu i przebudowy domu w świetle prawa budowlanego.