Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /usr/home/zbysiontko/domains/blizejprawa.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-structuring-markup/includes/meta/wp-structuring-meta-article.php on line 67 Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /usr/home/zbysiontko/domains/blizejprawa.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-structuring-markup/includes/meta/wp-structuring-meta-article.php on line 67 Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /usr/home/zbysiontko/domains/blizejprawa.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-structuring-markup/includes/meta/wp-structuring-meta-article.php on line 67
Przejdź do treści

Kto decyduje o rozbiórce budynku?

Decyzja o tym czy dany budynek bądź obiekt budowlany podlega rozbiórce, jest w rękach właściciela nieruchomości. Istnieją jednak wyjątki od tej zasady. Jakie?

Na przykład w momencie wpisania takiego obiektu to rejestru zabytków. W takiej sytuacji decyzję o rozbiórce budynku podejmuje miasto, a dokładniej wojewódzki konserwator zabytków. Inną sytuacją będzie wybudowanie obiektu bez odpowiednich uprawnień w tym pozwolenia na budowę.

W takim wypadku, nakaz rozebrania obiektu może zostać wydany mimo sprzeciwu właściciela. Do rozbiórki obiektu nie dojdzie jeśli właściciel doprowadzi do tak zwanego zalegalizowania samowoli budowlanej. Należy wówczas przedstawić dokumenty świadczące o tym iż obiekt jest wybudowany w sposób zgodny z obowiązującymi normami w danym terenie oraz zgodnie z dokumentacją techniczną.

Wybudowany obiekt musi być przede wszystkim bezpieczny. Po przedstawieniu takiej dokumentacji, nakaz rozbiórki będzie wycofany.