Przejdź do treści

Ochrona zwierząt – pies na łańcuchu?

Ochrona zwierząt – pies na łańcuchu?

Z pewnością każdy z nas przyzna, że zwierze – bez względu na rasę czy gatunek – wymaga od gatunku ludzkiego szczególnej troski. W tym artykule skupimy się jednak na przykładzie psa, który jakby nie było jest od zawsze wizerunkiem wiernego przyjaciela człowieka. Czy ten wierny towarzysz nie wymaga od nas osobistego zainteresowania i opieki? W tym wypadku nie ma najmniejszego znaczenia czy wybierzemy małego jamniczka czy wielkiego doga – każdy z nich będzie wymagał opieki i zainteresowania, a to wiąże się z poświęcaniem im czasu.

Niestety, ale większość osób najpierw decyduje się na psa, by ten później wylądował w miejscu, gdzie być nie powinien – niektórzy idą o krok dalej i rezygnują, ze swojego psiaka oddając go do schroniska lub do gospodarstwa domowego. Nie ulega wątpliwości, że prawo reguluje obowiązki, które spoczywają na każdym właścicielu zwierzaka. Ustawa o ochronie zwierząt mówi jasno, że zwierzę – w tym przypadku pies – nie może przebywać na łańcuchu więcej niż 12 godzin dziennie – w większości przypadków zakaz ten jest nieprzestrzegany. Po za tym pozostawiając psa na łańcuchu musimy spełnić określone warunki.

Jednym z nich jest długość łańcucha, która nie powinna mniejsza niż 3 metry – mniejsze sznury lub łańcuchy mogą powodować zbyt małą swobodę dla psa. Zabrania się także montowania łańcucha, które powoduje cierpienie u psa – różnego rodzaju kolczatki – często zdarza się, że psy posiadają łańcuch wrośnięty w skórę. Dodatkowo należy pamiętać, że nie można puszczać psa wolno, czyli bez naszej kontroli. Istnieje sposobność puszczania go wolno, ale tylko w przypadku, gdy mamy nad nim kontrolę, a sam pies posiada na obroży wszystkie nasze dane.

Warto także pamiętać o zakazie sprzedaży zwierząt oraz ich rozmnażania bez specjalnych uprawnień, pozwoleń czy papierów. Zakaz ten tyczy się szczególnie osób, które nie posiadają rodowodu lub nie są rasowe – takimi psami nie wolno handlować. Zakaz ten ma być skuteczny w rozmnażaniu zwierząt w nieodpowiednich warunkach – często zbyt małe i ciasne domy lub mieszkania. Osoby, które zdecydują się nie przestrzegać zakazu będą zmuszone opłacić grzywnę, która może wynieść od 20 do 5000 złotych.