Przejdź do treści

Jak nie odziedziczyć długu?

Jak się zmieniły pożyczki po wprowadzeniu zmian w ustawie o kredycie konsumenckim?

Wszyscy dobrze wiemy, że spadek nie zawsze jest błogosławieństwem czy ratunkiem dla osoby, która go otrzymuje. Okazuje się bowiem, że w wielu przypadkach spadek jest kwestią problematyczną. Czas więc zdać sobie sprawę, że kwestie spadku i testamentu nie zawsze wiążą się z bogactwem, otrzymaniem domu czy kosztowności, ale też ze stratami, długami i szkodami. Z nami dowiesz się jak uniknąć błędów popełnianych przy dziedziczeniu.

Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z naszym artykułem zrozumiesz jak nie odziedziczyć długu i nigdy w ciemno nie podpiszesz i nie zaakceptujesz żadnego spadku, pamiętaj bowiem, że nadmierna zachłanność może doprowadzić Cię do ogromnego zadłużenia, z którym możesz sobie nie poradzić.

Nie zawsze musisz przyjąć spadek

Już na wstępie chcemy Cię poinformować, że nie ma żadnego prawa, które zmuszałoby Cię do przyjmowania spadku. W przypadku śmierci osoby, po której przypada nam spadek otrzymujemy powiadomienie o dziedziczeniu zgodnie z testamentem lub zgodnie z drogą dziedziczenia spadku. Fakty są jednak takie, że nigdy nie możemy poznać wszystkich szczegółów dotyczących spadku przed jego przyjęciem. Z tego też powodu bardzo często ludzie decydują się na podpisanie dokumentów, w efekcie czego dochodzi do zadłużenia nieświadomego. Warto wiedzieć jak tego uniknąć. Tutaj nieoceniona jest pomoc prawnika, bez którego niemożliwym będzie poradzenie sobie ze wszystkimi zadaniami oraz z konkretnym zbadaniem sytuacji przed podpisaniem zgody na otrzymanie spadku.

Jeśli już zdecydowano się na przyjęcie spadku, którym okazał się dług, to trzeba zdać sobie sprawę, że wtedy jest już za późno na jakiekolwiek działania. Jeśli przykładowo przyjęto spadek w postaci zadłużonego mieszkania, to musimy ponieść tego konsekwencje, a to dlatego, że nie możemy tutaj wybierać sobie części spadku, którą chcemy wziąć i części, z której rezygnujemy. W przypadku odziedziczenia zadłużenia nie ma więc innego wyjścia, niż jego spłata.