Czy zdajecie sobie sprawę z tego, że od 1 września 2013 roku zaszły spore zmiany w zakresie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego? Dziś chcemy opowiedzieć Wam o tym, czego dotyczą nowe zmiany w prawie w zakresie urlopu macierzyńskiego. Dzięki lekturze poniższego tekstu dowiecie się między innymi czy zgodnie z ich założeniem zmiany staną się korzystne dla rodziców.
Urlop macierzyński i rodzicielski – nowe regulacje od 1 września 2013
Założeniem ustawodawców było wprowadzenie zmian w prawie mających być ukłonem w stronę rodziców najmłodszych dzieci. Ich celem było między innymi to, aby pomóc rodzicom, którzy muszą organizować czas pomiędzy pracą zawodową, a opieką nad małym dzieckiem. W związku z tymi zmianami w ustawie pojawiła się więc możliwość wprowadzenia urlopu rodzicielskiego, co stało się całkowicie nowym pomysłem, który wcześniej w Polsce nie był znany.
Kto skorzysta na urlopie rodzicielskim?
Dotychczas urlop macierzyński pozwalał mamie po porodzie na wykorzystaniu prawa do 20 tygodni urlopu, wraz z kolejnymi zmianami dało się jednak wykorzystać 24 tygodnie urlopu, co przekładało się mniej więcej na 6 miesięcy. Teoretycznie wydaje się więc, że jest to okres dość spory, w praktyce jednak wydaje się, że niewystarczający do tego, aby zaopiekować się porządnie nowo narodzonym dzieckiem. I właśnie od 1 września 2013 roku pojawiła się nowa alternatywa nazywana urlopem rodzicielskim. Jej zadaniem jest wydłużenie okresu urlopu macierzyńskiego aż dwukrotnie.