Przejdź do treści

Separacja małzeństwa

Separacja jest dość słabo znanym zjawiskiem w naszym kraju chociaż jej postać faktyczna występuje dość często, a i jej prawna wersja jest stosowana coraz częściej. Z technicznego punktu widzenia mamy właśnie dwie wersje separacji: faktyczną i prawną różniące się zaistnieniem potwierdzenia faktu separacji przez sąd. Sama separacja jest w zasadzie rozwodem o mniejszej mocy prawnej. Nie pozwala ona bowiem na zawarcie nowego małżeństwa, ale jej uzyskanie jest łatwiejsze.

W świetle prawa separacja małżeńska następuje w momencie zupełnego wygaśnięcia więzi duchowych, fizycznych oraz gospodarczych miedzy małżonkami. Nie jest do tego potrzebne orzeczenie sądu – może ono być tylko tego potwierdzeniem. W separacji są osoby, które przestały wspólnie prowadzić gospodarstwo domowe, nie łączy ich już więź fizyczna, a i wieź duchowa została rozerwana.

Z wnioskiem o potwierdzenie separacji wystąpić może każda ze stron małżeństwa. Warunkiem uzyskania takiego stwierdzenia przez sąd jest zupełność zjawiska. Często bowiem zdarza się tak ,ze ustaje związek fizyczny chociażby poprzez fakt zagranicznego wyjazdu do pracy jednego z małżonków, co jednak nie jest związane z wygaśnięciem więzi duchowej czy gospodarczej. W określonych przypadkach sąd może odmówić orzeczenia separacji. Najczęściej związane jest to z dobrem dzieci, które zostały wrzucone w środek konfliktu. Częściej jednak to właśnie małoletni są powodem orzeczenia gdyż starcia pomiędzy rodzicami potrafią wyrządzić znacznie poważniejszą szkodę psychiczna niż sam fakt rozpadu rodziny. Przy orzekaniu bierze się pod uwagę również zasadę współżycia społecznego, przez co należy rozumieć możliwość odmowy potwierdzenia separacji w sytuacji, jeśli miałoby się to odbyć z rażącą krzywdą dla jednego z małżonków.