Przejdź do treści

Sądowy test na ustalenie ojcostwa bez skierowania z sądu?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – odpowiedzialność


Wynik sądowego badania DNA jest pełnowartościowym dowodem w sprawie sądowej – o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa, alimenty czy spadek. Osoba, która chce wykonać to badanie nie musi zwracać się do sądu  z prośbą o skierowanie. Można bowiem zrealizować je na własną rękę. Jedyne co trzeba zrobić, to spełnić kilka warunków.

Sądowy test na ojcostwo można dziś łatwo zlecić w całej Polsce – wystarczy umówić się na takie badanie w najbliższej placówce medycznej, która je realizuje. Czas oczekiwania na pobranie próbki do analizy jest krótki (kilka dni). Do badania nie trzeba być na czczo (wystarczy nie jeść i nie pić około godziny przed pobraniem próbek). Wynik otrzymuje się po kilku dniach roboczych.

Wykorzystaj wynik badania w sprawie sądowej

Wynik testu sądowego, wraz z ekspertyzą jest wiarygodnym dowodem dla sądu, dlatego można go wykorzystać np. w sprawie o alimenty lub spadek. Jednak aby to było możliwe test musi się odbyć zgodnie z pewnymi procedurami.

W teście o charakterze sądowym wraz z ojcostwem ustalane jest również macierzyństwo, co ma na celu wykluczyć możliwość omyłkowej zamiany noworodków w szpitalu. Z tego powodu próbki swojego DNA do badania oddają zazwyczaj przynajmniej 3 osoby – ojciec oraz matka i dziecko. Można odstąpić od tej reguły jedynie wtedy, gdy miejsce pobytu matki jest nieznane (i zostało to sądownie potwierdzone) lub jeśli matka nie żyje. Wszyscy uczestnicy testu przychodzą do placówki medycznej, w której próbki pobierane są w obecności lekarza lub diagnosty, wybranego wcześniej przez biegłego sądowego. Materiał genetyczny jest w tym przypadku izolowany z wymazu z policzka.

Sądowe badanie na ustalenie ojcostwa jest jawne. Tożsamość wszystkich osób biorących w nim udział musi zostać zweryfikowana. Dlatego też do placówki należy przyjść z aktualnym dowodem osobistym lub paszportem. Dane osób, które nie skończyły jeszcze 18 lat spisywane są natomiast z aktu urodzenia. Pod protokołem, sporządzanym w trakcie pobrania próbek podpisują się wszystkie osoby, które były przy nim obecne. Ekspert ds. ustalania ojcostwa i pokrewieństwa, pełniący jednocześnie funkcję biegłego sądowego wystawia jeszcze pisemną opinię.

Prywatny test na ustalenie ojcostwa – jego wynik może być dowodem wstępnym w sprawie

Prywatne badanie na ustalenie ojcostwa nie ma tak oficjalnego charakteru jak test ojcostwa dla sądu. Najczęściej wykonują go te osoby, które cenią sobie komfort i dyskrecję. Próbki można do niego pobrać samodzielnie w domu przy pomocy kupionego w aptece lub zamówionego przez Internet zestawu, a potem już tylko odesłać i czekać na wynik. Osoby biorące udział w tym badaniu mogą ponadto ujawnić swoją tożsamość lub pozostać całkowicie anonimowe. Może się on również z powodzeniem odbyć bez udziału matki dziecka. Ojcostwo ustalane jest wówczas wyłącznie na postawie analizy DNA dwóch osób – ojca i dziecka. Jednak nawet wtedy jest wiarygodny.

Choć prywatny test na ojcostwo nie wymaga dopełnienia tylu formalności, to jego wynik jest tak samo pewny, jak wynik testu sądowego. Wiedzą o tym również sądy. Dlatego to od nich zależy, czy rezultat prywatnego testu na ojcostwo potraktują jako główny dowód w sprawie czy też zażądają przeprowadzenia kolejnych badań, tym razem już z całą formalną procedurą. Warto jednak wiedzieć, że sąd może wydać wyrok na podstawie testu o charakterze prywatnym, jeśli tylko obie strony wyrażają na to zgodę.

Natalia Jeziorska testDNA

Zdjęcie ©AndreyPopov/Depositphotos.com