Przejdź do treści

Rozwód z orzekaniem o winie – gdzie szukać pomocy?

Rozwód z orzekaniem o winie - gdzie szukać pomocy?


Rozwód to ogromne przeżycie, któremu towarzyszą silne emocje. Wiele osób w tak ciężkich chwilach nie potrafi myśleć racjonalnie. Rozwód z orzeczeniem o winie jest podwójnie trudny. Należy udowodnić przed sądem, że to druga strona jest winna rozkładu małżeństwa. Niezbędne jest zgromadzenie dowodów, a także przedstawienie ich przed sądem w sposób jasny i wiarygodny.

Prawo rodzinne Gdynia, Adwokat – jak wybrać kancelarię?

Przygotowując się do rozwodu powinniśmy zgłosić się po pomoc adwokata, który specjalizuje się w prawie rodzinnym. Istotnym jest, aby była to osoba doświadczona, która odpowiednio nas pokieruje. Należy pamiętać, że rozwód z orzeczeniem o winie może ciągnąć się miesiącami, a nawet latami. Dobrze jest współpracować z adwokatem, który kompleksowo zadba o nasze interesy. Wybrany przez nas prawnik musi być nie tylko kompetentny, ale również godny zaufania.

Kiedy warto starać się o rozwód z orzeczeniem o winie?

Zawinionych przyczyn rozwodu jest naprawdę wiele. Główne powody to m.in. alkoholizm, zdrada, przemoc, porzucenie, rozkład pożycia. Dużo zależy od indywidualnej sytuacji. Udowodnienie winy nie jest zadaniem prostym. Niestety, jeśli nie będziemy w posiadaniu niezbitych dowodów, to szansa na pozytywne zakończenie sprawy zmniejsza się. W przypadku, gdy sąd odrzuci materiały dowodowe rozwód odbędzie się bez orzekania o winie.

Jak zgromadzić dowody?

Planując rozwój z orzeczeniem o winie nie należy działać zbyt pochopnie. W pierwszej kolejności warto udać się na konsultację do wyspecjalizowanego prawnika. Po zapoznaniu się ze sprawą pokieruje on nas w taki sposób, aby zdobyć potrzebne materiały dowodowe. Lepiej nie działać na własną rękę, ponieważ winny małżonek może zacząć się ukrywać. W taki sposób nie udowodnimy przed sądem np. zdrady.

Istnienie winy możemy potwierdzić na wiele sposobów. Pomocne są zeznania świadków, nagrania, czy też wiadomości. Oczywiście to sąd decyduje, które materiały są ważniejsze dla danej sprawy, a które mniej. Dowody muszą być mocne, tym bardziej, że winny małżonek z pewnością będzie odpierał zarzuty, tak aby uniknąć niekorzystnego dla siebie wyroku.

Kiedy rozwój jest niedopuszczalny?

Niewiele osób ma świadomość, że bywają sytuację, gdy rozwój jest niedopuszczalny. Niekiedy bywa tak, że jeden z małżonków chroniony jest zasadami współżycia społecznego. Mowa tutaj np. o sytuacji, gdy jeden z małżonków jest nieuleczalnie chory, a rozwód stanowiłby znaczne pogorszenie jakości życia. Rozpad małżeństwa nie może rażąco krzywdzić jednej ze stron.