Rozwód — praktyczne porady na początek

Rozwód — praktyczne porady na początek


Rozwód to bardzo trudny czas w życiu każdego, kto się na niego decyduje. Jest to trudna decyzja, która nierzadko wiąże się z rozpadem rodziny, koniecznością podzielenia majątku, podjęciem decyzji o opiece nad dziećmi i wieloma innymi mniejszymi i większymi czynnikami. Pierwsze działania zawsze są działaniami po omacku, nie wiemy do kogo się skierować, jakie mieć ze sobą dokumenty i kogo prosić o pomoc. Dlatego rozwody i ich początki są bardzo stresujące.

Kiedy jest nam potrzebny adwokat?

Nie wszystkie sprawy rozwodowe wymagają udziału adwokata. Jeśli małżonkowie są zgodni co do powodu rozwodu, podziału majątku, opieki nad dziećmi, czyli wszystkimi tymi kwestiami, które mogą być sporne, pomoc prawnika może okazać się niepotrzebna. Bądź jego wybór nie jest aż tak istotny. Jednak nie wszystkie sprawy przebiegają w prosty sposób. Wiele spraw wymaga sądowych regulacji, ponieważ małżonkowie nie są w stanie dojść do porozumienia. W takich przypadkach potrzebne jest nie tylko wynajęcie dobrego prawnika, ale wynajęcie prawnika ze specjalnymi kompetencjami. Jego zadaniem jest dbanie o zapewnienie i wynegocjowanie dobrych warunków podczas rozwodu z orzekaniem o winie.

Prawnik czy kancelaria?

Wśród osób przymierzających się do rozwodu pokutuje przekonanie, że lepiej korzystać z usług kancelarii niż pojedynczych adwokatów. Kojarzy się to z większym prestiżem oraz lepszą obsługą. Bywa jednak tak, że w kancelariach jedną sprawą na poszczególnych etapach zajmują się różni adwokaci. Przez to nie będą w nią odpowiednio zaangażowani. Traci na tym oczywiście klient. Nie zawsze jest to problem, jednak warto na początku zapytać, czy prawnik, który zaczyna prowadzić sprawę, będzie przy niej pracował do końca. W tym przypadku zatem dużo pewniej jest zgłosić się do samodzielnego prawnika.

Doświadczenie i opinie

W przypadku rozwodów konieczne warto porozmawiać się z kimś, kto już przez to przechodził. Na wielu internetowych forach, bardzo łatwo odnaleźć historię i opowieści na temat przebiegu spraw. Takie rady bywają bardzo cenne i pomagają w przezwyciężeniu strachu. Nie sposób się w pełni przygotować na to, co się wydarzy, jednak dzięki pomocy osób, które mają podobne doświadczenia, rozwody stają się bardziej ludzkie. Warto jednak mimo wszystko podejść do tego, jak do sytuacji, która się po prostu w życiu zdarza i trzeba przez nią przebrnąć.

Artykuł powstał dzięki informacjom ze strony rozwody Kraków – Przebindowski.com.pl.