Przejdź do treści

Prawo rodzinne – kiedy może przydać się pomoc specjalisty z zakresu prawa rodzinnego?

Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Prawo rodzinne — kiedy może przydać się pomoc specjalisty z zakresu prawa rodzinnego?

Prawo rodzinne to dziedzina prawa, która dotyczy najważniejszych sfer ludzkiego życia. Rodzina, małżeństwo i dzieci to w końcu podstawowe wartości większości osób. Jakie dokładnie sprawy obejmuje prawo rodzinne i jakie są jego podstawowe zasady? Sprawdźmy, w jakich sytuacjach warto zwrócić się o pomoc prawną do adwokata rodzinnego. 

Prawo rodzinne to jeden z najważniejszych działów prawa cywilnego. Jego głównym źródłem pozostaje natomiast Kodeks rodzinny. Z praktycznego punktu widzenia ma ono ogromne znaczenie w życiu społeczeństwa. Normuje ono bowiem zasady obejmujący jeden z najważniejszych obszarów, czyli życia rodzinnego. Prawo rodzinne to zbiór regulacji majątkowych i niemajątkowych określających i kształtujących wzory pożądanych zachowań pomiędzy krewnymi, małżonkami i innymi członkami rodziny. Przepisy te uwzględniają także ochronę wszystkich ich podmiotów, w szczególności dzieci oraz inne osoby niemające zdolności do czynności prawnych. Kiedy jednak normy te zostaną naruszone, warto skorzystać ze wsparcia adwokata specjalizującego się w tym obszarze prawa.

Jakie są podstawowe zasady prawa rodzinnego?

Rodzina stanowi bardzo ważną wartość i nieodłączną część ludzkiego życia. Poza tym strefa rodzinna jest niezwykle delikatna i prywatna. Z tego też powodu właśnie przepisy prawa rodzinnego są dość specyficzne, a ich struktura nieco różni się od regulacji z innych obszarów. Prawo rodzinne definiuje na przykład tak zwane zasady prawa rodzinnego. Stanowią one podstawę, na której opierane są inne zapisy z nim związane. Dzięki nim ochrona poszczególnych członków rodziny może być jeszcze bardziej skuteczna, ponieważ pozwalają one na zwiększenie elastyczności i indywidualne dostosowanie przepisów. Wśród najważniejszych zasad znajduje się:

  • Zasada szczególnej ochrony rodziny
  • Zasada dobra dziecka
  • Zasada równości małżonków
  • Zasada trwałości związku małżeńskiego.

Jakie sprawy obejmuje prawo rodzinne?

Prawo rodzinne zajmuje się właściwie wszystkimi kwestiami dotyczącymi kwestii związanymi z rodziną oraz jej członkami. Mimo że większość sytuacji  zachodzących pomiędzy bliskimi można wyjaśnić bez pomocy władz publicznych, to jednak są też takie, w których niezbędne okazuje się na wkroczenie na drogę sądową. Nie zawsze oznaczać musi to spór. Po prostu postępowanie sądowe jest konieczne, aby uprawomocnić pewne zdarzenia, związki, czy decyzje. Jest tak na przykład podczas adopcji, gdy ustalane są stosunki prawne pomiędzy dzieckiem a nowymi rodzicami. Podobnie może być podczas zawarcia małżeństwa, gdy para chce pokonać podziału praw majątkowych. Bez wątpienia do najczęstszych spraw obejmujących prawo rodzinne zaliczyć można rozwody. Tutaj jednak mogą pojawić się kwestie sporne.

Jeśli chodzi o sprawy, w których nie występuje porozumienie stron, to bez wątpienia najczęściej dotyczą one alimentów oraz przypadków, w których ustalana jest władza rodzicielska. Mimo że w naszym kraju jest obowiązek alimentacyjny, wielu rodziców nie dostarcza środków do utrzymania dziecka. W takiej właśnie sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest skierowanie sprawy do sądu w celu ustalenia takiej kwoty.

Kiedy warto skorzystać z pomocy adwokata od spraw rodzinnych?

Adwokat zajmujący się prawem rodzinnym jest wyspecjalizowany w tej właśnie dziedzinie prawa. Z tego też powodu posiada bardzo szczegółową wiedzę i co najważniejsze — doświadczenie w tym zakresie. Jak powszechnie wiadomo, nieznajomość prawa szkodzi. A nie da się ukryć, że większość osób raczej na co dzień nie obcuje z kodeksami i ustawami. W związku z tym, w wielu sytuacjach pomoc adwokata rodzinnego może okazać się kluczowa dla danej sprawy.

Do kancelarii adwokackiej warto udać się przede wszystkim w przypadku wszelkich spraw, w których występuje spór. Adwokat służy także wsparciem merytorycznym. To z kolei może okazać się bardzo pomocne, gdy potrzebujemy porady lub nie wiemy jakie kroki należy podjąć, by rozwiązać dany problem lub formalność.

Adwokat od spraw rodzinnych — jak znaleźć najlepszego?

Adwokatów specjalizujących się w prawie rodzinnym znajdziemy właściwie w każdym dużym mieście. Większość kancelarii zajmujących się sprawami cywilnymi oferuje wsparcie w tym zakresie. Nie zawsze jest ono jednak na równie wysokim poziomie. A nie da się ukryć, że skuteczność adwokata jest rzeczą niezwykle istotną — szczególnie w sprawach spornych. Jak więc znaleźć najlepszą pomoc prawną? Każdego adwokata obowiązuje zakaz reklamy, dlatego to zadanie wcale nie jest takie proste. W kwestiach prawnych warto kierować się jednak poleceniami i prestiżem danej kancelarii. Dobrym pomysłem może być też sprawdzenie opinii w internecie.

Wiele osób zastanawia się z pewnością, czy koszt usługi związanej z pomocą prawną jest wysoki. W tym przypadku nie można jednak przybliżyć ceny, ponieważ na finalny koszt całej usługi składa się wiele bardzo różnorodnych czynników, takich jak lokalizacja, prestiż kancelarii, czy rodzaj sprawy. Dlatego też jest to kwestia całkowicie indywidualna.