Sytuacja, w której zobowiązany do płacenia alimentów małżonek ucieka od wypełnienia tego podstawowego przecież obowiązku należy do wyjątkowo trudnych i nieprzyjemnych. Nie należy jednak załamywać rąk – mamy możliwości ku temu, by uzyskać należne naszych dzieciom pieniądze. Wystarczy podjąć kilka kroków, by zwiększyć swoje szanse na to, że mąż zacznie wypełniać nałożone na niego przez obowiązuje w Polsce przepisy prawne obowiązki mimo faktu, że pracuje poza granicami naszego państwa.

W przypadku, gdy były już partner uchyla się przesyłania pieniędzy musimy uzyskać wyrok sądowy. Decyzja sądu przyzna nam prawo do pobierania alimentów, które będziemy egzekwować od męża. Uzyskany wyrok upoważnia nas do tego, by rozpocząć całą konieczną dla dobra naszych dzieci procedurę, która ze względu na to, że angażuje służby państwowe w dwóch państwa może nieco potrwać. Nie ma niestety drogi do skrócenia tych czynności, ale to nasza prawdopodobnie jedyna możliwa opcja.

Ze zdobytym już wyrokiem kierujemy swoje kroki do sądu okręgowego odpowiadającego miejscu zamieszkania naszej pociechy. Tam występujemy o przesłanie dokumentów upoważniających do przeprowadzenia egzekucji alimentów. Zostają one przesłane do odpowiedniej dla danego zagranicznego państwa instytucji, która zajmuje się zadaniami tego właśnie rodzaju. Możemy odetchnąć z ulgą, jeżeli spodziewamy się za to konieczności pokrywania wysokich sum – odbywa się to bez jakichkolwiek opłat.

Można także próbować złożyć wniosek do kraju, który będzie właściwy dla miejsca przebywania ojca dziecka. Należy to jednak zrobić w lokalnym języku oraz dołączyć odpis z sądu polskiego – prawidłowo przetłumaczony przez profesjonalnego tłumacza – i odpis aktu urodzenia dziecka. Można także postarać się w tym wypadku o zwolnienie z opłat sądowych argumentując to tym, że taki wydatek spowoduje odczuwalne szkody w kwestii utrzymania nas oraz reszty rodziny, która spoczywa na naszych barkach.

W przypadku, gdyby jednak nie udało się uzyskać alimentów (bo przykładowo niemożliwym okazało się zlokalizowanie ojca dziecka), to można starać się o uzyskanie zaliczki alimentacyjnej. Przekazywana ona jest z funduszu alimentacyjnego tylko i wyłącznie na potrzeby dziecka. W ostateczności spróbować można uzyskać alimenty od najbliższej rodziny męża w postaci przykładowo jego dziadków. Wpierw jednak warto spróbować rozwiązać kłopoty poprzez polskie sądy okręgowe, bo to najtańszy wariant, który również ma szanse na zakończenie się powodzeniem.

Przeczytaj też: