Przejdź do treści

Rozliczenie rocznego podatku dochodowego przy pomocy PITy 2017 program

Program do PITów


Pod pojęciem PITy 2017 program kryje się cała gama aplikacji i oprogramowania do rozliczania rocznych zeznań podatkowych. Programy tego typu dostępne są do bezpłatnego pobrania na Portalu Podatkowym prowadzonym przez Ministerstwo Finansów (aplikacja e-Deklaracje), na stronach internetowych niezależnych producentów, bądź jako moduły współpracujące z oprogramowaniem do prowadzenia księgowości w firmach.

Chociaż pochodzą z różnych źródeł, wszystkie programy PITy 2017 mają jedną cechę wspólną: ich projektanci starają się maksymalnie ułatwić proces przygotowywania i wysłania deklaracji PIT.

Czy do korzystania z PITy 2017 program potrzebna jest wiedza podatkowa i ponadprzeciętne umiejętności posługiwania się komputerem?

Programy i aplikacje do rozliczania PIT tworzone są z myślą o ułatwieniu pracy czytnikowi, ale nie wszystkie przeznaczone są dla osób o małym doświadczeniu księgowym, lub podatkowym.

Oprogramowanie wbudowane w systemy księgowości elektronicznej będzie o wiele bardziej skomplikowane, niż prosty program PITy dostępny choćby na darmowych płytach CD ROM. Jednak nawet programy pisane z myślą o zwykłym, „szeregowym” podatniku nie są sobie równe pod względem łatwości i intuicyjności obsługi. Przyjrzyjmy się zatem dwóm z nich: Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów – darmowa i ogólnodostępna platforma umożliwiająca między innymi rozliczanie PIT online – i program PITax.pl Łatwe podatki oferujący szeroką gamę usług podatkowych przez Internet, włączając w to wypełnianie i wysyłanie deklaracji PIT w formie elektronicznej.

Portal Podatkowy MF: czy to dobry pomysł  do rozliczania PIT online?

Portal Podatkowy oferuje duży zakres usług i wiele możliwości elektronicznego kontaktu z organami skarbowymi. Znajdziemy tam zarówno interaktywne druki deklaracji PIT, jak i formularze online (niestety, te dostępne są tylko do kilku rodzajów opodatkowania i to nie tych najpopularniejszych). Ponadto portal oferuje różnego rodzaju kalkulatory podatkowe, usługi wyszukiwania NIP, dużą bazę wiedzy z zakresu ordynacji podatkowej, czy też Uniwersalną Bramkę Dokumentów do bezpośredniej korespondencji urzędowej online. Dużym ułatwieniem jest możliwość pobrania z portalu tzw. PRF, czyli wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych.

Do samego rozliczania podatku PIT służy platforma e-Deklaracje, z której można korzystać bez instalacji oprogramowania na komputerze, lub jako aplikację e-Deklaracje na desktop.

Dużym mankamentem Portalu Podatkowego jest język użyty w instrukcjach. Podatnik będzie musiał sobie poradzić z urzędowym żargonem, który nie dla wszystkich okaże się jasny i zrozumiały. Kolejny problem to wybór odpowiednich deklaracji PIT i załączników. Jeśli wiemy, czego szukamy, na pewno znajdziemy potrzebne formularze na Portalu Podatkowym, ale system nie podpowie nam, która z deklaracji najlepiej odpowiada naszej sytuacji.

Portal Podatkowy jest więc dobrym źródłem wiedzy podatkowej i sporym depozytorium dokumentów, ale wymaga od użytkownika wiedzy, a co najmniej umiejętności radzenia sobie z urzędową nowomową.

Program do rozliczania PIT online PITax.pl Łatwe podatki.

Program PITax.pl Łatw podatki oferuję tę samą bazę wiedzy podatkowej, co portal Ministerstwa Finansów, ale podaje ją w formie o wiele bardziej przyjaznej dla użytkownika. Na uwagę zasługują tutaj dwie kwestie: kreatory formularzy PIT i wsparcie e-mailowe lub telefoniczne w przypadku jakichkolwiek problemów.

Kreatory deklaracji PIT przeznaczone są dla osób nie mających dogłębnej wiedzy z dziedziny podatków i umożliwiają wybranie właściwego formularza PIT w oparciu o odpowiedzi podatnika udzielone na kilka prostych i zrozumiałych pytań. W ten sposób nie musimy się martwić, czy składamy zeznanie podatkowe na właściwym formularzu.

W wypadku jakichkolwiek problemów dostępne są numery infolinii, dzięki którym uzyskujemy kontakt z doradcami podatkowymi, jak i z informatykami odpowiedzialnymi za funkcjonowanie platformy. Mówiąc krótko, korzystając z programu PITax.pl Łatwe podatki nigdy nie będziemy zostawieni sami sobie.

Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych wybrał rozliczenie PIT przez system PITax.pl Łatwe podatki jako najlepszy program do rozliczania pitów, który wspiera organizacje pozarządowe w zbiórce 1% podatku dochodowego.