Przejdź do treści

Zwrot wypłaconego odszkodowania przez ubezpieczyciela

Wypowiedzenie ubezpieczenia OC i AC

Zwrot wypłaconego odszkodowania przez ubezpieczyciela to nic innego jak regres. Regres ubezpieczeniowy jest to święte prawo towarzystwa ubezpieczeniowego do zwrotu wypłaconej kwoty odszkodowania od osoby odpowiedzialnej za wyrządzenie szkody. Regres ubezpieczeniowy ma miejsce w ściśle określonych prawem przypadkach.

Aby nie doszło do sytuacji, w której osoba odpowiedzialna za wyrządzenie szkody nie poniosła żadnych konsekwencji finansowych, a ciężar wypłaty odszkodowania nie spadł tylko i wyłącznie na ubezpieczyciela osoby poszkodowanej, wprowadzono tzn. regres ubezpieczeniowy. Dotyczy to szkód komunikacyjnych w mieniu i na osobie oraz szkód majątkowych. Czyli w sytuacji, gdy sprawca uszkodził samochód, ale się do tego nie przyznał, a wręcz zbiegł (bo na przykład nie ma ważnego OC komunikacyjnego) – można wtedy skorzystać z własnego autocasco, ale zakład ubezpieczeń poszkodowanego zwróci się z regresem do sprawcy. Poszkodowany w takiej sytuacji nie straci zniżek – ubezpieczyciel pieniędzy na wypłacone odszkodowanie. Inna sytuacja jest bardzo prozaiczna i zdarza się często – sąsiad zalał mieszkanie i nie ma ubezpieczenia lub nie chce pokryć szkody. Wtedy można również skorzystać ze swojej polisy, a ubezpieczyciel po wypłacie odszkodowania pisze wezwanie przesądowe lub regresowe do sprawcy do pokrycia wypłaconego odszkodowania.

Gdy to jednak do nas przyjdzie wezwanie do zapłaty za wyrządzone szkody, pamiętajmy, że towarzystwa ubezpieczeniowe mają prawo żądania zwrotu jedynie wypłaconej kwoty odszkodowania. Zakłady ubezpieczeń nie zyskują zgodnie z prawem możliwości ubiegania się o zwrot kosztów postępowania likwidacyjnego zaistniałej szkody, czy też jakichkolwiek kosztów administracyjnych.

Co zrobić w sytuacji, jeśli otrzymamy wezwanie do zapłaty, lub przedsądowny nakaz płatności? Zawsze możemy się odwołać. Ale nie liczmy na fanfary. Wyjątkiem są sytuacje, że towarzystwo niesłusznie nakazuje zwrot wypłaconego odszkodowania. Ale jeśli potrafimy udowodnić nasze racje, jesteśmy na pozycji wygranej. Jeśli jednak roszczenie regresowe towarzystwa jest uzasadnione, to możemy tylko prosić o rozłożenie płatności na raty. I zwykle towarzystwa ubezpieczeniowe nie robią z tym problemu.