Przejdź do treści

Zaskarżenie decyzji ZUS

Kary cielesne a prawo rodzinne

Często znajdujemy się w sytuacjach, w których my lub nasi bliscy cierpią w wypadkach. Czasem zdarza się, że do wypadków tego typu dochodzi w miejscach pracy, w których to pracownicy są ubezpieczeni. Po tego typu zajściach lekarze oceniają stan poszkodowanego, wyznaczają poziom uszczerbku na zdrowiu i decydują o wysokości wypłaty odszkodowania za wypadek w pracy. Podobnie jest jednak w przypadku ZUSu, który również wypłacić powinien takie odszkodowanie. W sytuacjach, gdy ZUS przyznaje zbyt niski poziom długotrwałego uszczerbku na zdrowiu z pewnością każdy rozsądny człowiek chce zaskarżyć decyzję ZUS do sądu celem uczciwego określenia poziomu uszczerbku. Motywacją do tego są zwłaszcza te sytuacje, gdy prywatne ubezpieczalnie określają ten poziom na 23%, a ZUS na 1%. A wierzcie, że tak się zdarza.

Jak zaskarżyć decyzję ZUS?

Po pierwsze musisz wiedzieć, że zaskarżenie decyzji ZUS należy wnieść do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. W zaskarżeniu takim należy zawrzeć informacje na temat podstawowych danych, które to z pewnością niejednokrotnie zamieszczałeś na wielu urzędowych pismach. W prawym górnym rogu kartki należy podać swoje dane osobowe. Pod spodem należy zatytułować pismo. Poniżej należy zawsze treść zaskarżenia, które brzmieć może mniej więcej tak:

“Wnoszę o rozpatrzenie decyzji ZUS dotyczącej ustalenia poziomu trwałego uszczerbku na zdrowiu. Dnia ……….. powód ……………………………..(imię i nazwisko) został poszkodowany w wypadku przy pracy. W efekcie wspomnianego wypadku doznał on uszczerbku na zdrowiu, które przez ZUS ustalone zostało na zbyt niskim poziomie 1 % podczas gdy inne instytucje jak PZU ten trwały uszczerbek na zdrowiu ustaliły na 23%.

W związku powyższy bardzo proszę o ponowne rozpatrzenie przez sąd decyzji podjętej przez ZUS dotyczącej ustalenia tego uszczerbku na zdrowiu”.

Wraz z wnioskiem wysłać należy decyzje zarówno PZU jak i innych instytucji, których ocena stanu zdrowia poszkodowanego była zdecydowanie inna.