Zakaz mentoli. Kiedy wejdzie w życie?

Zakaz mentoli. Kiedy wejdzie w życie?

Już niebawem spora część palaczy nie będzie mogła kupić papierosów mentolowych i z tzw. klikiem. Okazuje się jednak, że wielu palaczy wciąż nie wie o zbliżającym się zakazie.

Już 20 maja 2020 roku znikną ze sklepów papierosy mentolowe i klikane czyli z kapsułką z aromatem mentolowym zawartą w filtrze. Tego rodzaju papierosów, a także tytoniu aromatyzowanego do samodzielnej produkcji papierosów i aromatyzujących płynów do papierosów po 20 maja nie kupimy w żadnym sklepie stacjonarnym, a tym bardziej w internecie (zakaz sprzedaży papierosów w internecie obowiązuje już dzisiaj). Sprzedawcy nie będą też mogli złożyć zamówień „na zapas”, ponieważ sprzedaż takich produktów po tym dniu będzie nielegalna. Z badania, które przeprowadziło Forum Konsumentów wynika jednak, że połowa palaczy w Polsce nie słyszała o zakazie. Poznaj szczegóły nowych przepisów!

Zakaz mentoli – jakie produkty obejmie?

Przepis, który wchodzi w życie 20 maja 2020 roku obejmie papierosy mentolowe, papierosy klikane, a także aromatyzowany tytoń do samodzielnej produkcji papierosów oraz aromatyzujące płyny do papierosów.

Zakazana będzie sprzedaż „papierosów o aromacie charakterystycznym innym niż aromat tytoniu, które mogłyby sprzyjać wzrostowi początkowego spożycia tytoniu lub wpływać na strukturę spożycia” przy czym „aromat charakterystyczny” stanowi „wyczuwalny zapach lub smak inny niż zapach lub smak tytoniu, który powstaje w wyniku zastosowania dodatku lub kombinacji dodatków”. Dodatkiem może być na przykład zapach lub smak owoców, słodyczy lub ziół czy alkoholu, a także – mentolu. Wycofane zostaną więc wszystkie papierosy, w przypadku których aromat zauważalny jest przed i w trakcie spożycia.

Wycofanie mentoli – skąd wziął się przepis?

Wycofanie mentoli to efekt przyjętej w 2014 roku przez Parlament Europejski tzw. dyrektywy tytoniowej.

Dyrektywa tytoniowa – jaki jest jej cel?

Nowy przepis ma na celu zmniejszenie liczby palaczy i ochronę zdrowia obywateli Unii Europejskiej. Już wcześniej, za sprawą tak zwanej dyrektywy tytoniowej, wszedł w życie przepis zgodnie z którym pojawił się obowiązek umieszczania na opakowaniach papierosów zdjęć informujących o szkodliwym ich wpływie na zdrowie palaczy i osób znajdujących się w ich otoczeniu.

Zdaniem unijnych parlamentarzystów aromat mentolowy maskuje prawdziwy smak i zapach tytoniu co może być, ich zdaniem, przeszkodą w walce z nałogiem. Szukasz informacji na temat wycofania papierosów mentolowych? Więcej znajdziesz na https://maszwybor.pl/faq.