Przejdź do treści

Wynajem mieszkania, a podatki – jak to ugryźć?

Kary cielesne a prawo rodzinne

Pytanie: Witajcie. Od jakiegoś czasu jestem właścicielem mieszkania, które otrzymałem w spadku. Wspólnie z małżonką stwierdziliśmy, że najlepiej będzie je po prostu wynająć, ale z racji tego, że nie do końca znamy wszystkie procedury, chcieliśmy zasięgnąć o poradę u Państwa.

Wynajem mieszkania wydaje się być bezpieczny i przynosi dodatkowe korzyści – miesięczne. O ile wraz z żoną dowiedzieliśmy się, że w przypadku wynajmu lokalu mieszkalnego trzeba ten fakt zgłosić w ciągu 14 dni do Urzędu Skarbowego, to czy istnieje obowiązek zgłaszania do US faktu zakończenia trwającej umowy najmu? Chcemy byś świadomi wszystkiego, a nie mogliśmy znaleźć informacji na ten temat w internecie przeglądając nawet stronę z mieszkaniami do wynajęcia w Katowicach. Czy można więc bez potrzeby informowania Urzędy Skarbowego zakończyć umowę i przestać płacić podatek od najmu? W podobnej sytuacji znajduje się mój dobry znajomy, z tym że wynajmująca osoba wypowiedziała mu umowę jakieś dwa tygodnie temu, a ten nie złożył żadnego oświadczenia do Urzędu Skarbowego, tylko przestał płacić. Teraz kolega boi się, że mimo rozwiązania umowy podatek od najmu może być nadal pobierany. My chcemy po prostu tego uniknąć. Jak więc jest naprawdę? Z góry dziękuje za udzielenie odpowiedzi na łamach serwisu, Tomek.

Odpowiedź: Po głębszej analizie Pana zapytania i problemu znajomego mogę udzielić odpowiedzi, która wchodzi w interakcję z podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W oparciu o to, będę starał się udzielić możliwie jak najprostszej odpowiedzi dla pańskiego pożytku. Zacznijmy od tego, że w Pana konkretnym przypadku może chodzić o wynajem lokalu okazjonalnie. Jeżeli będzie Pan w posiadaniu – podobnie jak znajomy – potwierdzenia wypowiedzianej umowy, to nie musi się Pan martwić o podatek od najmu, gdyż w każdej chwili będzie można udowodnić faktyczny okres najmu i należnego od tego podatku. W niektórych okolicznościach może zdarzyć się tak, że zostanie Pan wezwany do urzędu w sprawie złożenia wyjaśnień – należy zabrać ze sobą wszelkie dokumenty potwierdzające faktyczny najem lokalu oraz potwierdzenie wypowiedzenia umowy. Skoro więc umowa zostanie wypowiedziana to nie ma żadnych podstaw, by Urząd Skarbowy mógł nałożyć podatek od najmu lokalu użytkowego. Mam nadzieję, że moja odpowiedź była pomocna. W razie dalszych wątpliwości zapraszam do ponownego kontaktu.