Przejdź do treści

Wynagrodzenia za nadgodziny pracy – czy może być to w formie „wolnego”?

Wynagrodzenia za nadgodziny pracy – czy może być to w formie „wolnego”?

Każdy z nas pracując dłużej, niż wymaga to od nas umowa wyrabia tzw. nadgodziny. Zasadniczo nie wielu jednak zdaje sobie sprawę z tego, że wynagrodzenie za przepracowane nadgodziny wcale nie musi być podyktowane wypłaceniem dodatkowych pieniędzy. Czasami może zdarzyć się tak, że pracodawca zdecyduje się na zamianę wynagrodzenia z nadgodzina na czas wolny od pracy. Czy jest to jednak możliwe? Okazuje się, że pracodawca nie ma prawa sam zadecydować o tym w jakiej formie zostaną wypłacone nadgodziny.

Wygląda więc na to, że każdy pracownik powinien otrzymać stosowne wynagrodzenie finansowe za ilość przepracowanych nadgodzin. Oczywiście, istnieje możliwość wymiany rozliczenia przepracowanych nadgodzin na czas wolny od pracy, jednak musi to być podyktowane dobrą wolą pracownika – kodeks pracy nie wyklucza takiej możliwości. Pracownik powinien jednak wystąpić z pisemnym wnioskiem do pracodawcy o udzielenie wolnego zamiast otrzymania zapłaty w formie nadgodzin. Nie ulega jednak wątpliwości, że pracodawca także musi wyrazi na to swoją zgodę – bez niej nie mamy co liczyć na zamianę.

Zamiana powinna być udzielona proporcjonalnie do ilości przepracowanych nadgodzin – skala powinna więc być uczciwa i odpowiadać ilości czasu wolnego do przepracowanych nadgodzin. Warto pamiętać, także o tym, że owa zamiana nie może wpłynąć negatywnie na wynagrodzenia pracownika, który powinien otrzymać miesięczną pensję dostosowaną do przepracowanego wymiaru godzin. Zwróćmy uwagę także na wolne, które przysługuje nam w obowiązującym okresie rozliczeniowym.

Jeżeli jednak wystąpią nieprzewidziane okoliczności uniemożliwiające odbycia wolnego przez pracownika, to pracodawca jest zobowiązany do wypłacenia pełnej kwoty za przepracowane nadgodziny. Pamiętajmy podpisaniu stosownej umowy, która uchroni nas przed niezgodnym traktowaniem.