Przejdź do treści

Wspólnoty mieszkaniowe – informacje i obsługa prawna

Wspólnoty mieszkaniowe - informacje i obsługa prawna


Wspólnota mieszkaniowa to forma prawna, która powstaje w budynku użytkowanym przez więcej niż jedną osobę fizyczną lub prawną. Tworzy się w momencie wydzielenia z budynku pierwszego lokalu. W tym momencie w jednym budynku znajdują się już dwa lokale posiadające osobne księgi wieczyste i często też użytkowane przez różne jednostki.

Wspólnoty mieszkaniowe – podział

Zasadniczo wspólnoty mieszkaniowe dzielą się na dwa typy. Podział ten jest realizowany według kryterium wielkości. Jeśli w danym budynku wielorodzinnym znajduje się mniej niż 7 lub 7 lokali, mowa o małej wspólnocie mieszkaniowej. Funkcjonuje ona według przepisów zawartych w Ustawie o Własności Lokali. Główną podstawą prawną, na której opiera się funkcjonowanie wspólnoty jest Kodeks Cywilny, art. 195-221.

Drugim typem wspólnoty mieszkaniowej jest duża wspólnota mieszkaniowa. O takiej osobowości prawnej można powiedzieć, gdy w budynku znajduje się więcej, niż 7 lokali. Duża wspólnota mieszkaniowa również funkcjonuje w oparciu Ustawę o Własności Lokali. Podstawowa różnica pomiędzy małą wspólnotą mieszkaniową a dużą polega na tym, że w małej wspólnocie mieszkaniowej do podjęcia decyzji wykraczającej poza zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich głosów. Takiego wymogu nie ma w dużych wspólnotach.

Obsługa prawna wspólnot mieszkaniowych

Każda wspólnota mieszkaniowa potrzebuje konsultacji prawnych, które mają za zadanie zapewnienie praworządności i poprawnego funkcjonowania takiej instytucji. Czasem niezbędna jest doraźna pomoc prawna i obsługa wspólnot mieszkaniowych, która polega nawspółpracy wspólnoty z kancelarią prawną w sytuacji zagrożenia.

Kancelarie prawne często oferują wspólnotom mieszkaniowym różne formy współpracy. Wspólnoty z kolei decydują się na konkretną ofertę po uwzględnieniu swojej sytuacji finansowej. Jeśli wspólnota jest duża i w jej skład wchodzą zamożni mieszkańcy, najczęściej współpracuje ona z prawnikiem na stałe. W biedniejszych wspólnotach dużo bardziej popularna jest współpraca z kancelarią prawną tylko wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba.

Słowem podsumowania

Wspólnoty mieszkaniowe coraz częściej szukają porad prawnych, w szczególności w sytuacji, gdy chcą się ukonstytuować lub wyjść spod kurateli dewelopera. Konsultacja prawna pozwala uniknąć wielu pomyłek i niedopatrzeń, na które osoba nie znająca się na prawie nie zwróci nawet uwagi. Niektóre niedopatrzenia mogą mieć daleko idące skutki prawne, dlatego lepiej skonsultować się zawczasu.