Przejdź do treści

W jaki sposób odfrankować kredyt zaciągnięty w Nordea Banku?

W jaki sposób odfrankować kredyt zaciągnięty w Nordea Banku?

Bank PKO BP, a więc następca Nordea Banku został wezwany przez Sąd Okręgowy w Gdańsku do dobrowolnego zapłacenia na rzecz ponad 150 tys. zł odszkodowania w sprawie kredytu frankowego. Bank nie wypełnił powinności informacyjnej w szczególności nie określił kursu waluty kredytu (złotówek) i ceny jednostkowej oprocentowania depozytu walutowego za miesiąc.

Frankowicze w Nordea Banku

Wielu kredytobiorców walczy o zmianę sytuacji swojej złej sytuacji finansowej, na którą wpływ miał kredyt powiązany z walutą frank szwajcarski. Kredyt wypłacony w złotych, ale nazwany strukturą “w CHF”. W wyniku zmian kursu franka szwajcarskiego i pogarszającej się sytuacji gospodarczej, polski rynek kredytów hipotecznych jest już od lat atakowany przez banki. Podczas gdy oferent musi udowadniać, że kontrahent ma powody do niedopatrzenia, na szczęście dzięki wyrokom TSUE możesz domagać się od banku odwrócenia rachunku, jeśli jest to w interesie konsumenta. Frankowicze w Nordea Banku mogą skorzystać z możliwości wniesienia pozwu do sądu.

Na czym polega odfrankowanie kredytu

W pewnych przypadkach umowa kredytowa lub kredyt na mieszkanie od banku była zawierana przed oszustwem. Oszuści stosowali wiele najróżniejszych metod, aby wyciągnąć od wielu ludzi oprocentowaną sumę pieniędzy. Jedną z nich było pozwolenie bankowi na ustalanie wysokości rat w umowie kredytowej, na podstawie czynnika niezależnego od klienta (na podstawie kursu CHF ustalanego przez bank). Jeśli sąd przyjmie, że w podpisanej przez frankowicza umowie zawarte były tzw. klauzule abuzywne, może dojść wtedy do odfrankowienia takiego kredytu. Ze względu na nowe przepisy suma wyjątków jest względnie duża, ale  jednak po ustawach wynika, że: frankowicze mogą domagać się od banku kwot nadpłaconych, jak również ustalenia, w jaki sposób umowa kredytu we frankach szwajcarskich ma być wykonywana w przyszłości (tj. bez odniesienia do CHF).

Pozew do sądu

Czy Sąd wydaje wyroki ogólne?  Wręcz przeciwnie, każda sprawa powinna być rozpatrywana przez sędziego w sposób indywidualny. Po pierwsze, należy jednak określić z Klientem, czy w razie wyroku opartego na nieważności umowy kredytu dany klient będzie w stanie uregulować swoje zobowiązania w stosunku do banku. W świetle obecnego orzecznictwa warto składać w stosunku do banku żądania oparte na nieważności umowy – co wynika ze stanowiska niektórych sądów, że umowa pozbawione zasad indeksacji nie może być wykonywana, tj. powinna być uznana za nieważną.

Kredyty denominowane, które nie są kredytami gwarantowanymi o charakterze depozytowym, mogą podlegać „odfrankowianiu”. Prawnicy wielu Kancelarii w naszym kraju stanowczo wykluczają możliwość „odfrankowienia” kredytu złotówkowego (s.k.) i zgodnie z ich opinią udzielają wsparcia w sporach administracyjnych dotyczących takich kredytów. Dzisiaj często rodzą się na przykład pytania, jakie skutki ma i może mieć dewaluacja franka szwajcarskiego dla każdego z frankowiczów. W zasadzie niezależnie decyzji składanego przez nas roszczenia, frankowicz po uzyskaniu mającego moc prawną wyroku sądu ma stosunkowo okazałą szansę na wyzwolenie się od znaczącej części długu, która następuje tylko i wyłącznie z nieuzasadnionego połączenia pożyczki wypłaconej w złotych z walutą, jaką jest frank szwajcarski.

Po więcej informacji zajrzyj na stronę https://kancelariafrankowicza.pl/nordea-bank/