Przejdź do treści

W czym może pomóc Państwowa Inspekcja Pracy?

W czym może pomóc Państwowa Inspekcja Pracy?


Państwowa Inspekcji Pracy jest instytucją, do której zgłasza się wielu pracowników, gdy dochodzi do sporów z pracodawcami lub do łamania prawa pracy. Czy jednak w każdym przypadku PIP ma odpowiednie kompetencje, by pomóc pracownikom?

Państwowa Inspekcja Pracy powstała już w 1919 roku na mocy dekretu Józefa Piłsudskiego i od tamtego czasu nieprzerwanie broni praw pracowniczych i bada wypadki w zakładach pracy. W 2015 roku inspektorzy tej instytucji badali przyczyny 2024 wypadków przy pracy, w których zostało poszkodowanych 2301 osób. Jakimi jeszcze sprawami może zająć się Państwowa Inspekcji Pracy? Tłumaczy adwokat prawa pracy –Tomasz Giziński.

Gdzie szukać wsparcia PIP?

Przede wszystkim pracownik zgłaszający się do Państwowej Inspekcji Pracy może liczyć na pełną anonimowość. Najłatwiej przedstawić PIP swoją sprawę za pośrednictwem strony www, gdzie mamy do wyboru zakładkę „e-skarga” do składania konkretnych skarg na działalność pracodawcy lub „e-inne” (elektroniczna skrzynka podawcza Głównego Inspektoratu Pracy). Można także osobiście pojawić się w wybranym oddziale PIP na terenie całego kraju.

W Państwowej Inspekcji Pracy można znaleźć przede wszystkim bezpłatne porady prawne w zakresie prawa pracy i Kodeksu pracy. Dodatkowo instytucja ta udostępnia kompendium wiedzy na temat warunków zatrudnienia, umów o pracę, na temat kwestii związanych z BHP oraz z urlopami przysługującymi z tytułu wychowywania dziecka.

Co można zgłaszać w Państwowej Inspekcji Pracy?

W wielu różnych sytuacjach, związanych z łamaniem prawa pracowników, wykazywano już w przeszłości bezradności Państwowej Inspekcji Pracy. To w dużej mierze wina obowiązujących przepisów. Jednak jest szereg różnych kwestii, z którymi można zwrócić się do inspektorów PIP, licząc, że zajmą się daną sprawą. Dotyczy to przede wszystkim problemów związanych z wynagrodzeniem. Gdy pracownik nie otrzymuje regularnie wynagrodzenia w ustalonym terminie, można złożyć skargę do PIP. To samo dotyczy przypadku braku gratyfikacji za wypracowane nadgodziny. Jednak inspektorzy będą mogli zająć się tylko pensją zapisanej w umowie o pracę, natomiast kwestie premii może rozpatrywać tylko Sąd Pracy.

Do Państwowej Inspekcji pracy można również zgłosić się w takich sytuacjach, jak na przykład spór o uznanie wypadku przy pracy, praca w godzinach nadliczbowych kobiet w ciąży (jest to zabroniona), problem z uzyskaniem urlopu (przysługuje wszystkim pracownikom posiadającym umowę o pracę i prawo to musi być respektowane przez każdego pracodawcę). Do PIP należy się zgłaszać również, gdy pracownik zmuszany jest do wykonywania swoich obowiązków w złych warunkach, niespełniających przepisów BHP.