Pytanie: Witam serdecznie. Mam dość nietypowy problem i chciałbym zasięgnąć rady specjalistów tej strony. Zacznę od początku. Od wielu lat borykam się z problemami finansowymi, z którymi w żaden sposób nie mogłem sobie poradzić. Nie chodzi jednak o to, że jestem leniem i nie chciałem się wziąć do pracy. Po prostu losy mojego życia nie potoczyły się tak, jakbym tego oczekiwał. Jakiś czas temu zostawiła mnie także żona i odeszła wraz z dzieckiem do innego faceta. Próbowałem w jakimś stopniu wydostać się z tarapatów i otworzyć własny biznes. Udało mi się otworzyć działalność gospodarczą, która po pewnym czasie okazała się kompletnym niewypałem. W ten sposób musiałem ją zawiesić.

W wyniku niefortunnych zdarzeń posiadam spore zadłużenie w ZUS’ie, Urzędzie Skarbowym, muszę opłacić kredyt za auto firmowe oraz alimenty na dziecko mojej byłej żony. Mój dług sięga więc około 180 tysięcy złotych. Obecnie mieszkam z kimś innym i mam miesięczne dziecko. Mam własnościowe mieszkanie, na które rękę położył komornik. Mieszkanie warte jest 170 tysięcy złotych, jednak przez brak chętnych, komornik systematycznie zaniża jego wartość. Jako, że jestem pracowity i odpowiedzialny, szybko znalazłem pracę, by spłacić zadłużenie, jednak komornik mi na to nie pozwolił. Co mogę w tej sytuacji zrobić? Proszę o pomoc, ponieważ nie wiem już co robić, a tak bardzo chcę zacząć życie od nowa. Pozdrawiam, Bartek.

Odpowiedź: W odpowiedzi na Pana pytanie pragnę zaznaczyć, iż upadłość konsumencka osoby fizycznej, nie może być przeprowadzona, jeżeli faktycznie prowadzi Pan działalność gospodarczą. Osoba, która chce starać się o przeprowadzenie upadłości konsumenckiej, musi pamiętać o faktycznym zaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej, a termin ten powinien być nie krótszy niż rok czasu – od chwili wykreślenia tego faktu z rejestru. Jednocześnie proszę nie zapominać, że owa upadłość konsumencka jest możliwa tylko na osobach fizycznych i tylko w przypadku gdy dłużnik jest niewypłacalny – osoba, która nie może pokryć swoich zobowiązań.

Co ciekawe, niewypłacalność dłużnika musi być spowodowana następstwem wyjątkowych i niezależnych okoliczności, która sprawiły, że nie udało się opłacić zadłużenia. Jeżeli Pan chce się więc starać o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, to proszę pamiętać, że będzie ona miała szansę powodzenia tylko w przypadku wcześniej wspomnianych wyjątkowych i niezależnych od Pana okoliczności, a o takie naprawdę jest trudno. Sąd może odrzucić taki wniosek z wielu przyczyn. Z doświadczenia wiem, że warto próbować, gdyż z każdej, nawet najgorszej sytuacji, da się wyjść obronną ręką, czego Panu życzę. Powodzenia!