Przejdź do treści

Upadłość konsumencka – co warto zrobić

Odmowa składania zeznań przeciwko chłopakowi

Pytanie: Witam serdecznie. Mam dość nietypowy problem i chciałbym zasięgnąć rady specjalistów tej strony. Zacznę od początku. Od wielu lat borykam się z problemami finansowymi, z którymi w żaden sposób nie mogłem sobie poradzić. Nie chodzi jednak o to, że jestem leniem i nie chciałem się wziąć do pracy. Po prostu losy mojego życia nie potoczyły się tak, jakbym tego oczekiwał. Jakiś czas temu zostawiła mnie także żona i odeszła wraz z dzieckiem do innego faceta. Próbowałem w jakimś stopniu wydostać się z tarapatów i otworzyć własny biznes. Udało mi się otworzyć działalność gospodarczą, która po pewnym czasie okazała się kompletnym niewypałem. W ten sposób musiałem ją zawiesić.

W wyniku niefortunnych zdarzeń posiadam spore zadłużenie w ZUS’ie, Urzędzie Skarbowym, muszę opłacić kredyt za auto firmowe oraz alimenty na dziecko mojej byłej żony. Mój dług sięga więc około 180 tysięcy złotych. Obecnie mieszkam z kimś innym i mam miesięczne dziecko. Mam własnościowe mieszkanie, na które rękę położył komornik. Mieszkanie warte jest 170 tysięcy złotych, jednak przez brak chętnych, komornik systematycznie zaniża jego wartość. Jako, że jestem pracowity i odpowiedzialny, szybko znalazłem pracę, by spłacić zadłużenie, jednak komornik mi na to nie pozwolił. Co mogę w tej sytuacji zrobić? Proszę o pomoc, ponieważ nie wiem już co robić, a tak bardzo chcę zacząć życie od nowa. Pozdrawiam, Bartek.

Odpowiedź: W odpowiedzi na Pana pytanie pragnę zaznaczyć, że jeszcze do niedawna ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą nie było możliwe. Jednakże w dniu 24 marca 2020 r. weszła w życie nowelizacja przepisów, która w znacnzym stopniu zmieniła i złagodziła zasady. Od tego czasu osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą znajdują się w takiej samej sytuacji, jak osoby, które jej nie prowadzą. Zdaniem ustawodawcy nieuzasadnione jest traktowanie przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność w sposób bardziej rygorystyczny niż osoby, które tej działalności nie prowadzą.

W związku z powyższym osoby posiadające wpis do CEIDG mogą obecnie ogłosić upadłość na tych samych zasadach, co konsumenci. Warto jednak zaznaczyć, że dotyczy to wyłącznie przedsiębiorców prowadzących działalność w formie jednoosobowej lub wspólnika spółki cywilnej.

Zmianie uległy również procedury związane z procesem ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Uprzednio sąd badał czy dłużnik nie doprowadził do stanu niewypłacalności z własnej winy przed ogłoszeniem upadłości. Obecnie na tym etapie sąd nie bada tego rodzaju okoliczności. Robi to dopiero na dalszym etapie postępowania.

Dlatego jeżeli złoży Pan do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej to ma Pan niemal pewne szanse, że ta upadłość zostanie Panu ogłoszona. Dopiero na końcu postępowania, przed umorzeniem zobowiązań nieuregulowanych w toku postępowania upadłociowego, sąd zbada przyczyny niewypłacalności. Jeżeli sąd uzna, że nie przyczynił się Pan do powstania zaległości w spłacie zobowiązań, to pozostałe długi zostaną umorzone i wejdzie Pan w nowy etap życia bez długów.