Przejdź do treści

Pytacie nas o zmiany w programie MdM. Dziś odpowiadamy

Do naszej redakcji nadsyłacie coraz więcej pytań o wprowadzone na początku br. zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych. Zebraliśmy te, które budzą najwięcej wątpliwości i wyjaśniamy na jaką wysokość dopłaty może liczyć singiel, a jakie dofinansowanie należy się młodej rodzinie z trójką dzieci.

Na początku 2015r. w MdM zaszło kilka poważnych zmian

Pytanie nadesłał: Adrian Ratajczyk

–        […] jeszcze przed wprowadzeniem zmian czytałem, że wysokość dopłat do kredytów hipotecznych ma być podwyższona dla wszystkich osób. Rozczarowałem się, kiedy zobaczyłem, że dla singli dofinansowanie nie ruszyło z miejsca i nadal wynosi 10%. Czy na pewno?

Zostałeś wprowadzony w błąd. Głównymi beneficjentami wprowadzonych w styczniu br. zmian są rodziny z przynajmniej dwójką i trójką dzieci.

W ostatnim kwartale ubiegłego roku Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przedstawiło szczegółowy projekt zmian i już wtedy wiedzieliśmy, że wysokość dopłaty nie zmieni się dla:

  • osób samotnych,
  • bezdzietnych małżeństw,
  • małżeństw z 1 dzieckiem.

Tutaj wysokość dofinansowania z tytułu MdM nadal wynosi odpowiednio 10%, 10% i 15%.

Pytanie nadesłała: Magdalena Kaczorowska

–        […] Nie znalazłam jednoznacznej odpowiedzi na temat tego, czy cokolwiek zmieniło się w zakresie limitów cenowych programu Mieszkania dla Młodych. Gdzie mam szukać aktualnych maksymalnych cen 1 metra kwadratowego dla mieszkań, które kwalifikują się do dofinansowania?

Droga Magdaleno, zarówno w I, jak i II kw. 2015r. limity cen mieszkań w Polsce uległy marginalnemu podwyższeniu. Tylko w wybranych miastach, a w tym m.in. w Olsztynie (wzrost limitu) oraz Gdańsku (obniżenie limitu) zaszły większe zmiany.

Aktualne zestawienia limitów cen znajdziesz m.in.:

  • * kalkulatorze Mieszkania dla Młodych Comperia.pl,
  • ** oficjalnej stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.

* Strona: http://www.comperia.pl/kalkulator-mieszkanie-dla-mlodych.html

* * Strona: http://www.bgk.com.pl/mieszkanie-dla-mlodych/limity-i-wskazniki

Pytanie nadesłał: Tomasz Majdanek

–        […] do tej pory współkredytobiorcą mógł być tylko ktoś z rodziny. Wiem, że w projekcie zmian do Mieszkania dla Młodych był zapis o zniesieniu tych warunków. Czy to rzeczywiście weszło w życie?

Tak, projekt zmian został uchwalony w całości, co oznacza, że współkredytobiorcą nie musi być już tylko ojciec, matka, rodzeństwo lub teściowie itd., ale i osoby trzecie nie pozostające w żadnym zakresie spokrewnione z głównym beneficjentem programu Mieszkanie dla Młodych.