Wyjeżdżając do obcego kraju warto zapoznać się z panującymi tam prawami, żeby nie wpaść w żadne kłopoty. Może się okazać, że coś co nie jest przestępstwem w Polsce jest surowo zabronione gdzie indziej. Taka niewiedza może się okazać fatalna w skutkach i będziemy musieli słono za nią zapłacić. Z tego względu dobrze jest też znać swoje prawa i wiedzieć, co zrobić, jeżeli już dojdzie do najgorszego. Ważne jest to szczególnie, gdy zastanawiasz się, jak zdobyć obywatelstwo.

Znajdź placówkę konsularną

Prawo

Pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić w razie problemów z prawem jest znalezienie polskiej placówki konsularnej lub dyplomatycznej w danym kraju. Taka placówka najlepiej udzieli pomocy prawnej Polakom. Gdyby jej nie było lub z jakiegoś powodu nie moglibyśmy z niej skorzystać, jako obywatele Unii Europejskiej mamy prawo do zwrócenia się do każdej placówki kraju unijnego. Konsul lub inny pracownik konsularny ma obowiązek zrobić wszystko, aby nam pomóc w granicach prawa lokalnego, międzynarodowego oraz zwyczajów państwa urzędowania.

Polacy mogą zażądać kontaktu z konsulem w przypadku aresztowania lub zatrzymania. Konsul może powiadomić rodzinę o sytuacji zatrzymanego i dopilnować, żeby w miejscu zatrzymania traktowano go na równi z obywatelami kraju. Może on również poprosić organy państwowe o wyjaśnienie powodu zatrzymania, zapytać o czas trwania postępowania sądowego i możliwość zwolnienia. Konsulowie pomagają również znaleźć tłumacza i udostępniają listę adwokatów, którzy udzielą dokładniejszej pomocy. Być może będziesz potrzebował adwokata w czasie wycieczki w Londynie, dlatego warto sprawdzić ich dostępność.

Kiedy szukać pomocy u adwokata?

Jeżeli problem dotyczy otrzymania mandatu lub naruszenia praw pracownika, najlepiej jest zgłosić się po pomoc do profesjonalnego prawnika. Trudność może stanowić tutaj bariera językowa i posługiwanie się fachową terminologią. Na szczęście w wielu krajach można znaleźć polskich prawników, którzy mają swoje kancelarie polskojęzyczne. Jeżeli przebywasz w Wielkiej Brytanii i potrzebujesz adwokata do spraw rodzinnych lub porad prawnych spadkowych czy też odszkodowawczych, bez problemu znajdziesz polske kancelarie adwokackie.

Przeczytaj też: