Przejdź do treści

Prawo do równości szans

Jak udowodnić mobbing w pracy i nie tylko?

Jeszcze wcale nie tak dawno temu prawa wyborcze czy innego rodzaju przywileje posiadali tylko mężczyźni. Ba, w starożytności kobietom nie wolno było brać udziału w sztukach teatralnych, przez co na scenie występowali sami mężczyźni, grający w maskach. Fakty te potwierdzają, że przez wiele lat kobiety były dyskryminowane i odpychane. W dzisiejszych czasach sytuacje takie nie mają już jednak prawa bytu, na całe szczęście.

Wszystko to za sprawą wszystkim nam znanego równouprawnienia, dzięki któremu w naszym kraju kobiety mają takie same prawa jak mężczyźni, mają prawo do wykonywania takich samych zadań, a także tyle samo zarabiają. Prawo do równości szans daje kobietom również możliwość ubierania się w dowolny sposób, głosowania czy obejmowania wysokich stanowisk w państwie czy w firmach.

 

W przeszłości taki stan rzeczy budziłby w mężczyznach przerażenie, obecnie jednak każdy zdaje sobie sprawę z tego, że to odpowiednie podejście, które światu z pewnością nie wychodzi na złe, a raczej na dobre. Prawidłowym podejściem jest bowiem, że prawo do równości mieć powinien każdy, bez względu na wiek, płeć, wykształcenie, poziom bogactwa, czy doświadczenie.

I w tym miejscu chcemy nawiązać do prawa do wzięcia udziału w rekrutacji na stanowisko pracy. Okazuje się bowiem, że część kobiet ma obawy, że nie wolno im aplikować na dane stanowisko. Warto to wyjaśnić zaznaczając, że pracodawca nie ma prawa w ten sposób dyskryminować żadnej kobiety.