Przejdź do treści

Odszkodowanie za błąd lekarski – o czym należy pamiętać?

W jaki sposób przekazać darowiznę?

Zasadniczo dość niewielki procent pacjentów zdaje sobie sprawę z tego, że w przypadku błędu lekarskiego może walczyć o swoje prawa i starać się o odszkodowanie. Zasadniczo wynika to ze złego informowania obywateli naszego kraju – nie jest to jednak problem, który dotyczy Polski, ale także i innych krajów Europy. Lekarze traktują swoich pacjentów z reguły szorstko, by nie rzecz ostentacyjnie. Nie zmienia to jednak faktu, że z miesiąca na miesiąc świadomość pacjentów w sprawie odszkodowania za błędy lekarskie ulega pozytywnej zmianie. Chore osoby, które cierpią w wyniku błędu lekarskiego muszą w końcu zacząć walczyć o swoje.

Świadomość w kwestii tego jakie przysługują nam prawa powinna być bardzo duża i choć obecnie nie można nią narzekać, to jeszcze kilka lat temu nikt o niczym nie wiedział. Warto o tym pamiętać, gdyż obecnie mamy do czynienia z prawdziwym wysypem niekompetentności lekarzy, który być może i nam udzielą niestosownej pomocy. Czy wato walczyć i czy są jakiekolwiek szanse na wygraną w sądzie?

Oczywiście tego rodzaju sprawy lubią przeciągać się latami, jednak nie oznacza to, że nie można ich w sposób łatwy wygrać. Jeżeli mamy do czynienia z ewidentnym błędem lekarskim to nie ma się co oszukiwać, w kwestii długości rozprawy – będzie z pewnością trwała krócej niż zwykle. W przypadku błędów, które ciężej udowodnić, trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość, jednak warto walczyć o swoje, gdyż coraz większa liczba sędziów przyznaje wysokie odszkodowania za często utracone zdrowie – właśnie na wskutek błędu lekarskiego.

Na samym początku warto się jednak zastanowić kiedy dochodzi do błędu lekarskiego, za który dany lekarz może odpowiadać przed sądem. Zasadniczo błąd lekarski następuje wtedy kiedy personel medyczny narusza pewne postanowienia, choć wedle reguł panujących np. w szpitalu powinien postąpić zupełnie inaczej. Przykładem może być przemęczony chirurg, który przypadkowo zaszył w ciele pacjenta chustę.

W takich wypadkach nie można wytłumaczyć tego stresem czy zwyczajną pomyłką – chusta mogła być przecież zakrwawiona. Dla sądu jest to oczywisty błąd, za który dany lekarz będzie musiał zapłacić, a poszkodowany otrzymać odszkodowanie – w takich przypadkach sąd zawsze dochodzi do zdania, że to oczywisty błąd i zaniedbanie ze strony chirurga.

Co może być jeszcze uznane za ewidentny błąd lekarski? Z pewnością mało kto z nas wie, że błędem lekarskim może być także zbyt późne lub co gorsze mylne postawienie diagnozy w przypadku naszego zdrowia. Mogą to być także omyłkowe diagnozy, które niedokładnie stwierdziły rodzaj choroby u danej osoby. Osoba chora może domagać się więc odszkodowania, gdyż nietrafna diagnoza może rzutować na jej zdrowiu. Warto pamiętać, że każdy lekarz za błąd w sztuce lekarskiej będzie odpowiadać przed biegłym lekarzem, który posiada daną specjalność.

To właśnie w rękach tego biegłego lekarza będzie spoczywać opinia na temat naszego zdrowia, które być może uległo drastycznej zmianie na gorsze, a wpływ na ten stan miała błędna diagnoza naszego lekarza. Oceni on także w jakim stopniu błędna diagnoza mogła mieć wpływ na nasze zdrowie i w oparciu o to wystawi odpowiednie orzeczenie. Oczywiście nie ulega wątpliwości, że dany lekarz może zostać „wyłączony” z odpowiedzialności za błąd, który rzekomo wykonał.

Sąd uzasadni to tym, że lekarz dopełnił najwyższej staranności w badaniu pacjenta lub jego wiedza na daną dziedzinę była zbyt ograniczona – mogło to nie tyczyć się jego specjalizacji, a mimo wszystko próbował pomóc w nagłej sytuacji. Czasami może zdarzyć się i tak, że lekarz postawi właściwą diagnozę, jednak droga leczenia nie odbywa się w sposób prawidłowy – np. mógł nie skierować chorego na dodatkowe badania diagnostyczne.

Odszkodowanie można także dostać za złą organizację personelu medycznego w szpitalu lub nawet za niewłaściwe żywienie pacjentów.

Jak jednak dochodzić swoich praw? Chory, który uzna, że w jego przypadku lekarz popełnił błąd może dochodzić swoich praw w sądzie z powództwa cywilnego lub wystosować oskarżenie w wojewódzkiej komisji do spraw o zdarzeniach medycznych. Warto także pamiętać o wprowadzeniu nowej i uproszczonej procedury dochodzenia praw przez ofiary błędu lekarskiego, który jest aktywny od stycznia 2012 roku.

Nowa procedura umożliwia ominięcie drogi sądowej, jednak stosuje się ją tylko w przypadku poszkodowania poprzez leczenie w szpitalu. Warto jednak pamiętać, że koszty związane z postępowaniem będą wynosić 200 zł – zostaną zwrócone z chwilą wygrania sprawy. Nie zapominajmy także o możliwości skorzystaniu z pomocy wyspecjalizowanego eksperta. Sprawy sądowe prowadzone w wyniku błędu lekarskiego są jednymi z najtrudniejszych do rozwiązania, dlatego też trwają całymi latami.

Warto sięgnąć po pomoc doświadczonego pełnomocnika, który prowadził już nie jedną sprawę w zakresie prawa medycznego. Można skorzystać z pomocy firmy, które specjalizują się w odszkodowaniach za błąd lekarski – większość z nich bierze honorarium w postaci uzyskanego odszkodowania (np. 10 procent od przyznanej nam kwoty). Błędy medyczne do których doszło po 1 stycznia 2012 roku mogą być kierowane przed Komisję ds. Zdarzeń Medycznych.

W przypadku, gdy błąd lekarski dotyczy wcześniejszych lat, to nie unikniemy drogi sądowej. Sąd będzie zatem decydować o odszkodowaniu, zadośćuczynieniu czy także zadecyduje o przyznaniu nam renty – np. jeżeli wystąpił trwały uszczerbek na zdrowiu. Warto jednak pamiętać, że pozew powinien być wystosowany nie bezpośrednio w stronę lekarza, a szpitala lub przychodni, w której jest on zatrudniony – jeżeli chodzi o prywatny gabinet, to należy pozwać jego właściciela.