Przejdź do treści

Odszkodowanie po wypadku – podstawowe informacje

Wysokość alimentów na dziecko - pytania sądu

Życie ciągle zaskakuje nas czymś nowym. W jednej chwili cieszymy się dobrym zdrowiem, by w kolejnej cierpieć na wskutek wypadku. Natura ludzka jest nieprzewidywalna, jednak do wypadków często dochodzi z naszego niedbalstwa lub niedostosowania się do obowiązujących norm bezpieczeństwa – oczywiście nie wszystko da się jednak przewidzieć (nawet w zasadach bezpieczeństwa). O wypadek wcale nie trudno, tym bardziej, że tak naprawdę ciężko go jest przewidzieć. Zdarza się w najmniej oczekiwanych momentach i nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć np. momentu upadku.

Każdy z nas może więc ulec wypadkowi, jednak ważne jest się odpowiednio zachować. Często jednak brakuje nam podstawowej wiedzy na temat tego jak w danej sytuacji powinniśmy się zachować by otrzymać odszkodowanie. W większości rodzajów wypadków dochodzi do uszczerbków ciała lub mniejszych obrażeń. Wówczas możemy starać się o odszkodowanie nie tylko od strony ubezpieczyciela, ale także od sprawcy zdarzenia. Zazwyczaj od sprawy da się „ugrać” dużo dużo więcej. Odszkodowania nie należy jednak traktować jak sposób na biznes. W gruncie rzeczy odszkodowanie finansowe ma wspomóc chorego w przywróceniu mu wcześniejszego zdrowia – w niektórych przypadkach jest to jednak nie możliwe.

Czasami odszkodowanie może dotyczyć zapłaceniu odpowiednio wysokiej sumy za spowodowane uszkodzenia. Niestety nie jesteśmy w stanie sami sobie wyznaczyć odpowiedniej sumy ubezpieczeń. Wartość odszkodowania jest ustalana przez sąd – w niektórych wypadkach wysokość odszkodowania wyznacza zakład ubezpieczeń. Od czego zależna jest jednak wysokość odszkodowania? Głównie od wielu czynników, jednak najważniejszym wydaje się rodzaj kalectwa, długotrwałość choroby czy ilość przebytych operacji. Warto także pamiętać, że jeżeli osobom poszkodowaną jest ktoś bliski z rodziny to, my jako bliska rodzina mamy prawo ubiegać się o rentę, które w niektórych sytuacjach może być nam należna.