Przejdź do treści

Odstąpienie od umowy o dzieło

Kary cielesne a prawo rodzinne

W dzisiejszych czasach, kiedy to na rynku działa coraz więcej freelancerów regularnie dochodzi o sytuacji, w który pomiędzy zamawiającym daną usługę, a jej realizatorem dochodzi do podpisania umowy o dzieło, która to często nazywa jest umową śmieciową. Umowa ta jest umową cywilnoprawną, zgodnie z którą obie strony ustalają osiągnięcie jakiegoś rezultatu – celu -dzieła, za które zamawiający zapłacić ma wykonującemu dzieło, które może być materialne bądź też niematerialne.

Żyjemy niestety w czasach, w których na rynku działa coraz więcej mało rzetelnych pratnerów, przez co ludzie decydujący się na podpisanie umowy o dzieło zaczęli zastanawiać się czy w przypadku nierzetelnego realizowania działa  zamawiający ma prawo do odstąpienia od umowy o dzieło. Już na wstępie chcemy powiedzieć, że jak najbardziej ma on takie prawo. W dalszej części tego artykułu napiszemu kiedy można odstąpić od umowy o dzieło oraz czy przy odstąpieniu od umowy zamawiający zobowiązany jest do zapłaty przynajmniej części wynagrodzenia wykonawcy.

Kiedy można odstąpić od umowy o dzieło?

Tak się pięknie składa, że zamawiający może odstąpić od umowy o dzieło praktycznie w każdym momencie trwania realizacji dzieła aż do momentu, w którym nie jest ono ukończone. Brzmi to nieprawdopodobnie, ale dokładnie tak właśnie jest w rzeczywistości. Zamawiający ma prawo bez powodu odstąpić od umowy w trakcie realizacji dzieła powołując się na art. 644 K.c., który zezwala mu na odstąpienie od  umowy pomimo tego, że wykonawcy nie można niczego zrzucić, a to z uwagi na to, że w trakcie realizacji działa przestało mu ono być potrzebne. W takim wypadku wykonawca ma prawo żądać od zmawiającego zapłaty za dzieło w całości lub przynajmniej w części pomniejszonej o niedokończoną jego wartość.

Zamawiający może również odstąpić od umowy o dzieło wówczas, gdy dzieło wykonywane jest popoprawnie lub niezgodnie z umową lub też ma wyraźne wady. Musi to jednak nastąpić przed jego odebraniem, później może on korzystać tylko z przepisów rekojmi. W przypadku, w który dzieło wykonywane jest niepoprawnie zamawiający może zlecić jego wykonanie osobie trzeciej na koszt przyjmującego wcześniejesze zamówienie.

Kolejnymi powodami pozwalającymi na odstąpienie od umowy o dzieło bez żadnych konsekwencji są: opóźnienie w wykonaniu dzieła, a także przekroczenie kosztorysu planowanego zgodnie z umową. W takich przypadkach wykonujący dzieło jest nawet zobowiązany do zwrócenia np. zaliczki zamawiającemu.

Mamy nadzieję, że ten artykuł wiele Wam wyjaśnił i wiecie już kiedy można odstąpić od umowy o dzieło. Jeśli nie, to piszcie, być może ktoś w kometarzach rozwieje Wasze wątpliwości 🙂

Wzór odstąpienia od umowy o dzieło

No dobra, dla leniwych mamy coś ekstra. Tym czymś jest przykładowy wzór odstąpienia od umowy o dzieło. Możecie pobrać go w PDF lub zobaczyć go na poniższym zdjęciu 🙂

odstapienie od umowy o dzielo