Z pewnością nie każdemu uśmiecha się płacić za skutki wypadku, które z reguły są wynikiem zdarzeń losowych. O ile w przypadku stłuczki samochodowej jest to raczej wątpliwe (musimy jednak posiada wykupione obowiązkowe OC), o tyle w przypadku nawałnicy już nie. Z pewnością zła pogoda nie raz popsuła nam plany, a czasami mogło dojść nawet do uszkodzenia naszego samochodu – w wyniku kiepskiej pogody mogło spaść na nasz samochód drzewo.

Nie ulega wątpliwości, że ostatnia zima była w tym zakresie bardzo sroga i szkodliwa. Okazuje się, że kierowcy posiadający wykupione dodatkowe ubezpieczenie AC byli w tym momencie kryci – ubezpieczyciel nie miał żadnych podstaw, by nie wypłacić odszkodowania za poniesione szkody. Co jednak z osobami, które posiadają jedynie wykupione ubezpieczenie OC? Czy taka osoba musi opłacić wszelkie naprawy z własnej kieszeni? Warto się na ten temat nieco więcej dowiedzieć. Zacznijmy może od tego, że każdy z nas może korzystać z ubezpieczenia OC sprawcy.

Zawsze jednak dotyczyło to jedynie niepodważalnej winy danego sprawy. Okazuje się, że można skorzystać z jego ubezpieczenia w zupełnie inny sposób. Jeżeli podczas dużej wichury doszło do zniszczenia drzewa, a wspomniane drzewo zniszczyło nasz samochód, to mamy prawo ubiegać się o odszkodowanie i to nawet nie posiadając ubezpieczenia AC. W takich sytuacjach warto zastanowić się gdzie doszło do wypadku z drzewem.

Jeżeli doszło do niego na terenie właściciela drzewa na którym zostawiłeś swój samochód, to masz prawo żądać wypłaty odszkodowania za stratę własnego mienia. Oczywiście żądanie to może być zaadresowane tylko w stronę ubezpieczyciela OC, w którym „sprawca” został ubezpieczony. Dodatkowo każdy z nas ma prawo ubiegać się o odszkodowanie jeżeli szkoda jakiej doznaliśmy była wynikiem niedopełnienia obowiązków przez właściciela drogi, ulicy, gruntu, drzewa czy nawet parkingu.

Warto jednak pamiętać, że to na nas ciąży obowiązek udowodnienia, że doszło w tej kwestii do zaniedbania. Zaznaczmy jednak, że samo ubezpieczeni OC nie daje nam możliwości ubiegania się o odszkodowanie jeżeli dojdzie do wypadku z udziałem drzewa na niczyim terenie. Do tego rodzaju wypadków zalicza się ubezpieczenia AC. Ubezpieczenie OC chroni nasz portfel w przypadku szkód jakie możemy spowodować na drodze innym środkom mechanicznym. Jeżeli jednak chcemy ubiegać się o odszkodowanie za powalone drzewo to możemy tego dokonać na dwa różne sposoby.

Pierwszym jest skorzystanie z ubezpieczenia AC właściciela pojazdu – chodzi więc o nas. Z reguły sprawa ta odpada, gdyż mało osób wykupuje ubezpieczenie AC – jest zbyt drogie. Drugim sposobem jest skorzystanie z ubezpieczenia OC sprawcy szkody, jednak zaznacza się, że do szkody musi dojść na terenie osoby ubezpieczonej – np. powalone drzewo należy do jej terenu. Warto pamiętać, że ludzie często nie poczuwają się do odpowiedzialności za zerwanie drzewa, choć stało się to na ich terenie. W takich przypadkach nie wykluczajmy wniesienia sprawy do sądu – z reguły jest ona wygrana jeśli dobrze udokumentujemy całe zdarzenie.

Co jednak w przypadku, gdy znajdziemy się w takiej sytuacji osobiście?

Jak się zachować?

Pierwszą czynnością jest zawiadomienie policji i poproszenie funkcjonariuszy o sporządzenie odpowiedniego protokołu. Kolejnym krokiem jest zrobienie zdjęcia lub nawet kilku zdjęć – dobry dowód w sprawie sądowej. Kolejnym krokiem jest spisanie kompletnych danych osób, które są właścicielami posiadłości. Warto pamiętać, że czasami możemy mieć duży problem w określeniu kto tak naprawdę jest właścicielem danej posesji – w takich przypadkach najlepiej jest zgłosić się do odpowiedniego wydziału geodezji urzędu miasta lub gminy. Nie zapominajmy także, że właściciel terenu na którym doszło do szkody wcale nie musi mieć wykupionej polisy OC. Co w takich wypadku trzeba zrobić? Koniecznością zdaje się być skierowanie sprawy do sądu. Ważne jest by ustalić rozmiar poniesionej szkody oraz wykazać przed sądem, że to właśnie to drzewo zniszczyło nasz samochód lub poważnie go uszkodziło.

Przeczytaj też:

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.