Przejdź do treści

Obuwie ochronne białe dla przemysłu, jak wybrać ?

Obuwie ochronne białe dla przemysłu, jak wybrać ?


W zależności od stanowiska pracy, pracownikowi przysługuje odzież ochronna, obuwie i indywidualne środki ochrony (hełm, okulary, szelki itp.). Ich zadaniem jest zapewnienie pracownikowi bezpiecznego wykonywania obowiązków na określonym stanowisku.

Obuwie ochronne

Jego zadaniem jest chronienie stóp przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Najczęstsze zagrożenie stanowią czynniki:

•    biologiczne,
•    chemiczne,
•    mechaniczne,
•    termiczne,
•    atmosferyczne,
•    porażenia prądem.

Wszystkie buty ochronne muszą spełniać warunki określone Polską Normą, co nie oznacza, że do każdego niebezpiecznego czynnika jest inny rodzaj butów. Warunki, które musi spełniać obuwie ochronne określa PN 20345-20347, są to normy zgodne z wymaganiami europejskimi.

Najczęściej obuwie ochronne chroni przed działaniem kilku czynników szkodliwych. W zależności od stopnia ochrony buty oznaczone są odpowiednimi symbolami:

•    S – obuwie bezpieczne,
•    P – obuwie ochronne,
•    O – obuwie zawodowe.

W każdej z tych grup znajdują się podgrupy obuwia w zależności od przeznaczenia i właściwości np. S 2 oznaczają buty bezpieczne wodoodporne.

Jak dobrać przemysłowe obuwie ochronne białe ?

Wybór obuwia wymaga przede wszystkim dostosowania jego właściwości do warunków pracy. Obuwie musi zapewnić komfort przez kilka godzin pracy. Musi chronić stopę przed urazami, działaniem wody lub materiałów chemicznych. Warunki te spełniają buty Urgent, Boston czy Bristol.

Przemysłowe obuwie białe ochronne może mieć różną formę. Niektóre stanowiska wymagają półbutów lub trzewików, na innych wystarczą sandały. Kolor biały wymagany jest w zakładach przemysłu spożywczego, elektronicznego i placówkach służby zdrowia.

Rodzaj obuwia ochronnego powinien być dobierany zgodnie z ewentualnymi zagrożeniami. W kuchni, myjniach muszą to być buty odporne na przemakanie, czyli posiadać wyższą podeszwę i wykonane z materiałów wodoodpornych. W magazynach, na budowie obuwie powinno zabezpieczać stopy przed upadkiem ciężkich przedmiotów lub zgnieceniem. Buty takie mają wmontowane podnoski metalowe, które zabezpieczają palce przed uszkodzeniem.

Większość butów powinna zabezpieczać stopę przed przecięciem elementami ostrymi. Doskonale funkcję tę spełniają buty o wzmocnionej podeszwie, które skutecznie zabezpieczą przed przecięciem szkłem lub przebiciem gwoździem.

W zakładach chemicznych, włókienniczych, laboratoriach buty muszą być odporne na działanie środków chemicznych, zwłaszcza kwasów. Materiał, z którego wykonane są buty musi zachowywać swoje właściwości i nie może przepuszczać składników szkodliwych.

Dobór odpowiedniego obuwia ochronnego spoczywa na pracodawcy, to on powinien wziąć pod uwagę wszystkie czynniki stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa pracownika.

Szeroka oferta, aktualne ceny a także szczegółowe informacje na tema obuwia ochronnego białego można znaleźć tutaj  –http://www.narzedziak24.pl/ochrona-bezpieczenstwo/buty-robocze.html Sprawdź !