Przejdź do treści

Na czym polega postępowanie spadkowe?

Na czym polega postępowanie spadkowe?
Postępowanie spadkowe to pojęcie, które dla wielu z nas brzmi dosyć enigmatycznie. Tymczasem to nic innego jak droga zmierzająca do przejęcia spadku. Niewykluczone, że i nas będzie w przyszłości dotyczyło postępowanie spadkowe. Dobrze byłoby zatem dowiedzieć się czegoś więcej na jego temat. Warto także mieć świadomość tego, w jaki sposób wybrać dobrą kancelarię notarialną. Jeżeli zamieszkujemy Trójmiasto, pomóc może nam na przykład kancelaria notarialna w Gdyni.

Postępowanie spadkowe – najważniejsze informacje

Postępowanie spadkowe to nic innego jak szereg różnego rodzaju formalności, które mają doprowadzić nas do uzyskania prawa do spadku. Nietrudno się zatem domyślić, że bardzo często bywa ono dość skomplikowane. Nie jest to jednak reguła. Czasami przejęcie spadku jest bowiem banalnie proste. Warto zaznaczyć, że w ustawie nie znajdzie się określonego konkretnie terminu, w którym trzeba zgłosić swoje prawo do spadku. Wydaje się jednak, że najlepszym rozwiązaniem będzie jak najszybsze przeprowadzenie postępowania spadkowego. Dzięki temu najpewniej uda nam się uniknąć wielu nieprzyjemności. Jeżeli nie, przynajmniej szybciej się z nimi rozprawimy. Postępowania spadkowe, które nie zostały przeprowadzone na samym początku mogą niestety ciągnąć się latami, powodując naszą frustrację. Niekiedy, dochodzi do pojawienia się konfliktów rodzinnych.

Jakie są rodzaje postępowania spadkowego?

Warto mieć świadomość tego, że postępowanie spadkowe występuje w dwóch formach. Mowa tu oczywiście o postępowaniu spadkowym sądowym oraz o postępowaniu spadkowym notarialnym. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że wybór formy postępowania spadkowego uzależniony jest tylko i wyłącznie od samych zainteresowanych. Niemniej jednak, wymagana jest zgoda wszystkich uprawnionych do otrzymania spadku. Czasami pewne nieporozumienia mogą utrudnić nam możliwość przeprowadzenia postępowania spadkowego w formie notarialnej. Postępowanie sądowe powinno być jednak ostatecznością, bo może trwać ono naprawdę długi okres czasu. 

Kiedy przyda się wizyta w kancelarii notarialnej i jak ją wybrać?

Aby można było przeprowadzić postępowanie spadkowe w formie notarialnej, konieczne jest skorzystanie z usług jakiejś kancelarii. Największy ich wybór mamy rzecz jasna w dużych miastach. Jeżeli zamieszkujemy województwo pomorskie, zainteresować może nas chociażby kancelaria notarialna w Gdyni. Nietrudno jednak zgadnąć, że w takim mieście będzie ich naprawdę sporo. Dobrym pomysłem wydaje się być zatem porównanie opinii na temat poszczególnych kancelarii. Im więcej tych pozytywnych, tym oczywiście lepiej. Trzeba brać pod uwagę także lokalizację kancelarii, zwłaszcza jeżeli postępowanie spadkowe jest dosyć skomplikowane i bierze w nim udział sporo osób. Dla wielu osób istotny jest także cennik usług notarialnych. Niestety, trzeba liczyć się z tym, że opłata za niektóre usługi jest dosyć wysoka i nie mamy na to niemalże żadnego wpływu. Opłaty za pewne usługi są bowiem ustalone z góry i nawet notariusz nie może zmienić ich wysokości.