Przejdź do treści

Księga wieczysta – co warto o niej wiedzieć?

Co to jest księga wieczysta?

Chcąc poznać stan prawny nieruchomości, musimy mieć dostęp do księgi wieczystej. To jeden z najważniejszych dokumentów dotyczących domu, działki lub mieszkania. Wiedząc, co zawiera, możemy zweryfikować, czy transakcja jest bezpieczna, a sprzedający nie chce nas oszukać. Koniecznie trzeba do niej zajrzeć przed zawarciem umowy przedwstępnej, ale również właściwej umowy kupna. Na jakie informacje zwrócić uwagę? Co w niej znajdziemy?

Księga wieczysta – co to takiego?

Księga wieczysta ma jasną, czytelną strukturę – dzieli się na cztery działy, z każdego z nich dowiemy się istotnych informacji. Jej budowa zawsze pozostaje taka sama, niezależnie, czy planujemy kupić dom, mieszkanie czy działkę z kilkoma budynkami. Żeby więc nie błądzić, warto wiedzieć, co dokładnie zawiera księga wieczysta i w jakich konkretnych miejscach znajdziemy potrzebne dane. Dostępne są działy tj. Oznaczenie nieruchomości i Spis praw związanych z własnością (Dział I), Własność (Dział II), Prawa, roszczenia i ograniczenia (Dział III) oraz Hipoteka (Dział IV).

Co zawiera księga wieczysta?

  • Dział I gromadzący informacje o nieruchomości, zawiera podstawowe dane pozwalające na dokładnie oznaczenie nieruchomości. Znajdziemy tu więc adres, jej powierzchnię, ale i bardziej szczegółowe wiadomości dotyczące na przykład liczby kondygnacji czy ilości pomieszczeń. W omawianym Dziale I przeczytamy też o prawach, które przysługują nam jako właścicielom danej nieruchomości (np. zasady korzystania z parkingów, placów zabaw czy innych wspólnych miejsc itp.).
  • Dział II jest miejscem, w którym dowiemy się najważniejszych informacji o właścicielu lub wieczystym użytkowniku nieruchomości. Jeśli jest ich więcej, powinno zostać określone, jak wielkie są udziały każdego z właścicieli.
  • Dział III naświetli nam ewentualne problemy z obciążeniami nieruchomości, jak przykładowo służebności gruntowe (takie jak, kto ma prawo przechodzić przez naszą działkę). Nabywca musi dokładnie przeanalizować, czy występujące obciążenia nie będą w przyszłości problematyczne.
  • Dział IV jest przeznaczony na wszelkie wpisy dotyczące hipotek, które muszą zostać szczegółowo przedstawione (tzn. z dokładnym podaniem rodzaju, wysokości waluty itd.), żebyśmy wiedzieli, z jak dużym obciążeniem nieruchomości mamy do czynienia.

Jak uzyskać dostęp do księgi wieczystej?

Wiemy już, jak zbudowana jest księga wieczysta. Doskonale też zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne informacje w niej znajdziemy. Jak jednak uzyskać dostęp do księgi? Najprostszy sposób to zapytanie sprzedawcy o jej numer. Powinien podać nam go bez problemu, lecz jeśli jest przeciwny, może to oznaczać, że ma coś do ukrycia. Takie podejście może zastanawiać, bo czy osoba, która wzdryga się przed ujawnieniem tak podstawowej informacji, jest rzeczywiście godna zaufania?

Jeśli zaś nie będzie z tym problemu i uzyskamy numer, powinniśmy udać się z nim do sądu rejonowego, w którego okręgu znajduje się interesująca nas nieruchomość. Co ważne, nie musimy mieć żadnych uprawnień, aby przeglądać księgi, ale zawsze odbywa się to w obecności pracownika sądu.

Istnieje też drugi sposób, żeby zapoznać się z daną księgą wieczystą. Dzięki przeglądarce elektronicznych ksiąg wieczystych gromadzonych przez Ministerstwo Sprawiedliwości (Ekw.ms.gov.pl), możemy poznać ją bez wychodzenia z domu – online. Tak samo, jak w przypadku wersji papierowej, aby było to możliwe, potrzebujemy numeru księgi wieczystej, który wprowadzamy na stronie.

W sytuacji, gdy nie posiadamy numeru księgi wieczystej a jedynie adres nieruchomości, możemy skorzystać z komercyjnej wyszukiwarki Ksiegiwieczyste.pl, która za niewielką opłatą pozwoli nam dotrzeć do numeru KW właśnie na podstawie adresu nieruchomości.

Kupno domu czy mieszkania wymaga ogromnych nakładów: czasowych i finansowych. Nie ma tu miejsca na błędy i niedopatrzenia. Podstawą zaś jest księga wieczysta, która jak czarno na białym pokazuje, jaki jest stan prawny nieruchomości. Jeśli wygląda to podejrzanie, ujrzymy to właśnie w jej zapisach, dzięki czemu w porę wycofamy się z transakcji. Dla chcących wiedzieć więcej zapraszamy na stronę internetową Ksiegawieczysta.net.

Zdjęcie: Fotolia