Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /usr/home/zbysiontko/domains/blizejprawa.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-structuring-markup/includes/meta/wp-structuring-meta-article.php on line 67 Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /usr/home/zbysiontko/domains/blizejprawa.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-structuring-markup/includes/meta/wp-structuring-meta-article.php on line 67 Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /usr/home/zbysiontko/domains/blizejprawa.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-structuring-markup/includes/meta/wp-structuring-meta-article.php on line 67
Przejdź do treści

Kiedy komornik może umorzyć postępowanie egzekucyjne?

Jak pokazuje doświadczenie wielu komorników, coraz częściej zdarzają się sytuacje, gdy egzekucja komornicza jest nieskuteczna. Dłużnik nie pracuje i nie posiada majątku, z którego mógłby wyegzekwować środki na spłatę wierzyciela. Nie oznacza to jeszcze, że dłużnik pozbył się problemu.

Co w praktyce oznacza brak możliwości egzekucji komorniczej ?

W sytuacji, gdy komornik uzna, że egzekucja długu jest niemożliwa, gdyż dłużnik nie posiada żadnych zasobów, po sporządzeniu stosownego protokołu umarza postępowanie. Brak zasobów oznacza, że dłużnik nie posiada:

  • Pracy na etat czy innego źródła utrzymania
  • Wartościowych przedmiotów
  • Nieruchomości
  • Majątku ruchomego: samochody, maszyny itp.

Ważne jest jednak, aby pamiętać, że umorzenie postępowania komorniczego nie oznacza umorzenie długu! Nie są to pojęcia, które można ze sobą utożsamiać! Niestety wiele osób wierzy w to, że gdy otrzyma pismo od komornika, że ten umarza egzekucję komorniczą, jednocześnie pozbywa się długu. Jeśli chodzi o rozwiązania prawne sytuacja przedstawia się następująco: po umorzeniu przez komornika postępowania egzekucyjnego, ze względu na brak możliwości egzekucji długu, wierzyciel ma prawo w ciągu kolejnych 10 lat na nowo wszcząć egzekucje i zazwyczaj z tego prawa korzysta.

Co na to Kodeks Cywilny?

Wszystkie przepisy dotyczące samego postępowania egzekucyjnego jak i sytuacji, gdy możliwe jest jego umorzenie zawarto w Kodeksie Prawa Cywilnego. Zgodnie z obowiązującym prawem, do umorzenia postepowania może dojść, również w innych przypadkach, niż tych, które wymieniono wyżej. Warto się z nimi zapoznać, gdyż zazwyczaj niewielka grupa osób wie, jakie prawa jej przysługują:

  • Umorzenie następuje z mocy prawa gdy wierzyciel w ciągu jednego roku czynności, która jest potrzebna, by prowadzić dalsze postępowanie.
  • Umorzenie postępowania egzekucyjnego z mocy urzędu następuje w sytuacji gdy organ sądowy nie jest właściwy do przeprowadzenia egzekucji lub gdy dłużnik
  • lbo wierzyciel nie maja zdolności do czynności prawnych. Sytuacja taka ma miejsce również, gdy koszty postępowania sądowego, są wyższe niż kwota podlegająca egzekucji.
  • Umorzenie na wniosek, może nastąpić, gdy z wystąpi z nim wierzyciel, gdy postepowanie zostało wszczęte wobec osoby, która nie jest dłużnikiem i która sprzeciwiła się takim działaniom, gdy wierzyciel posiada zastaw, którego wartość zaspokaja roszczenie.

Stwierdzenie umorzenia postępowania w praktyce oznacza, że kończy się postępowanie i uchylane są wszystkie wcześniej dokonane czynności. Komornik jest obligatoryjnie przepisami prawa zobowiązany, przed podjęciem decyzji wysłuchać strony by jednoznacznie zbadać, czy zachodzą przesłanki, które uzasadniają umorzenie. Jednak jak wspomniano wcześniej wierzyciel ma określony czas, na ponowne wszczęcie egzekucji, gdy nabierze przekonania, że sytuacja finansowa dłużnika uległa zmianie. Warto pamiętać, że wierzyciel dobrze zna przepisy obowiązujące prawa i nie ma co liczyć na to, że umorzone postepowanie egzekucyjne nie nabierze nowego biegu.