Dwa lata temu Sąd orzekł wobec mnie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku, czy mogę już zacząć jeździć samochodem? Prawa jazdy nie zwróciłem i cały czas mam je w domu.

Zgodnie z treścią art. 43 § 3 kodeksu karnego orzekając zakaz prowadzenia pojazdów, sąd nakłada na skazanego obowiązek zwrotu dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu, a do chwili wykonania obowiązku okres, na który orzeczono zakaz, nie biegnie. W związku z tym, jeśli do dnia dzisiejszego nie zwrócił Pan jeszcze prawa jazdy, okres, na jaki orzeczono wobec Pana zakaz, nie zaczął w ogóle biec i jeśli zostanie Pan zatrzymany w trakcie jazdy samochodem, może zostać postawiony Panu zarzut popełnienia przestępstwa z art. 244 kodeksu karnego – prowadzenia pojazdu, mimo orzeczonego przez Sądu zakazu. Radzę szybko zwrócić prawo jazdy i zgłosić się po nie po upływie roku.

Przeczytaj też:

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.