Przejdź do treści

Jak wybrać dobrego polskiego adwokata we Włoszech?

Jak wybrać dobrego polskiego adwokata we Włoszech?

Znalezienie dobrego adwokata, kiedy mieszkamy w swoim ojczystym kraju, nie jest trudne – w większości polskich miast i miasteczek istnieje sporo kancelarii gotowych udzielić natychmiastowego wsparcia prawnego każdemu, kto tego potrzebuje. Sytuacja komplikuje się natomiast, gdy mieszkamy we Włoszech. Powstaje tu wiele pytań i wątpliwości, które należy rozwiać – czy adwokat powinien być polski, czy włoski? Gdzie powinna znajdować się kancelaria? Po czym rozpoznać i jak wybrać kompetentnego prawnika? Oto wszystko co musicie wiedzieć na temat usług prawnych we Włoszech.

adwokat Włochy

Gdzie szukać prawnika?

Już na samym wstępie warto zaznaczyć wyraźnie, że kancelaria powinna mieć swoją siedzibę we Włoszech, nie w Polsce. Powodów tego jest co najmniej kilka. Pierwszym z nich jest oczywiście biegła znajomość lokalnego prawa – nawet najlepszy adwokat prowadzący praktykę w Polsce nie będzie szczegółowo znał przepisów prawa obowiązujących poza granicami Polski. A przecież mieszkając we Włoszech, podlegamy przede wszystkim prawu włoskiemu. Jeśli chcemy w jakiejś sprawie się wybronić, napisać wniosek czy anulować mandat – potrzebujemy do tego osoby biegle znającej przepisy prawne obowiązujące w miejscu naszego zamieszkania. Dla prawników z Polski prowadzenie takich spraw jest zupełnie niemożliwe.

Kolejna sprawa – czasami istnieje konieczność spotkania się ze swoim prawnikiem, choćby po to, by podpisać przygotowane przez niego dokumenty i omówić szczegóły sprawy. Tego nie da się zrobić telefonicznie czy mailowo. To ważne więc, by wybrać adwokata pracującego dla kancelarii we Włoszech. Na szczęście problemu nie będą miały nawet te osoby, które nie mówią po włosku lub mówią tylko w zakresie podstawowym – bez większych kłopotów znajdą one polskiego adwokata.

Kancelaria mała czy duża?

To kolejny dylemat, przed którym stają osoby poszukującego usług prawnych. Zarówno małe, jak i duże kancelarie mają swoje zalety i wady. W dużych i znanych zwykle obowiązują dość wysokie ceny – tutaj płacimy nie tylko za samo skorzystanie z usług, ale też za renomę. Trzeba również pamiętać, że kancelaria zatrudniająca dużą ilość prawników prowadzi z reguły duża ilość spraw równocześnie. Może się więc okazać, że żaden z nich nie ma aktualnie na tyle wolnego czasu, aby pomóc i nam.

Dlatego też radzimy, aby jednak skorzystać z usługi prawnej w mniejszych kancelariach. Zatrudniają one równie kompetentnych prawników co te duże, ale z drugie strony mają oni zwykle mniejszy natłok obowiązków i klientów, a więc szansa na nawiązanie współpracy jest większa. Nie bez znaczenia będzie także cena usługi – w mniejszych i mniej znanych kancelariach z pewnością zapłacimy za usługi prawników znacznie mniej.

Znajomość prawa we Włoszech

We wszystkich sprawach prawnych kluczowe znacznie ma biegła znajomość aktualnie obowiązujących przepisów prawa. Należy pamiętać, że prawo podlega ciągłym zmianom, a adwokat musi za nimi systematycznie podążać aby móc skutecznie dbać o interesy swoich klientów. Jego obowiązkiem jest dbanie o to, by oferowane przez niego usługi były zgodne ze standardami obowiązującymi w Unii Europejskiej oraz w państwie, w którym prowadzi praktykę. Ważne także, aby biegle posługiwał się przepisami w sprawach, w zakresie których oferuje swoje usługi.

Zanim więc wybierzemy usługi konkretnego prawnika sprawdźmy, czy posiada on kompetencje w danej specjalizacji. Jedni adwokaci bowiem będą świetni w sprawach o odszkodowanie, ale zupełnie nie orientują się w sprawach karnych, gospodarczych czy z prawa rodzinnego – i odwrotnie. Aby więc uniknąć marnowania naszego czasu, dowiedzmy się jakie sprawy obsługuje wstępnie wybrany przez nas adwokat. Włochy oferują nam bogaty wybór polskich prawników różnych specjalizacji, szukajmy więc do skutku.

Wreszcie dobrze jest dowiedzieć się, czy kancelaria ma już na swoim koncie sukcesy. Nie należy skreślać od razu takiej, która działa na rynku od zaledwie kilku lat – być może zatrudnia doświadczonych prawników, którzy odnosili już zwycięstwa w swoich poprzednich miejscach pracy?  Warto jednak zaufać nie tylko certyfikatom i dyplomom, ale też własnej intuicji. Współpraca z prawnikiem trochę potrwa, więc warto aby obie strony potrafiły się ze sobą porozumieć – jeśli coś Ci podpowiada, że dany prawnik jest człowiekiem, z którym współpraca będzie nie tylko owocna, ale i przyjemna, to zdecyduj się właśnie na niego.

statuetka Temidy

Inne elementy oferty

Wiemy już, że przebywając we Włoszech warto wybierać prawnika polskiego ale pracującego na miejscu, że bez obaw możemy korzystać z usług prawników z małych kancelarii, pod warunkiem jednak, że specjalizują się w danej dziedzinie prawa. Ale to jeszcze wciąż nie wszystko. Jest jeszcze kilka kwestii, o których musimy pamiętać, aby nasza współpraca z prawnikiem była dla nas przyjemna i zaowocowała sukcesem.

Jedną z takich spraw jest z pewnością szeroki wachlarz usług. Co to znaczy? Części z nas z pewnością wystarczy jedynie porada prawna lub pomoc w skompletowaniu potrzebnych dokumentów. Ale może się okazać, że konieczne będzie sporządzenie pełnej dokumentacji albo nawet reprezentowanie przed sądem czy inną instytucją. Osoba, która nie ma doświadczenia i wiedzy z zakresu prawa, nie jest w stanie w pełni skorzystać z wszystkich oferowanych przez prawo możliwości obrony swoich interesów. W ofercie wybranej kancelarii powinna więc znajdować się każda z wyżej wymienionych pozycji. Dzięki temu nie będziemy musieli szukać kolejnych prawników.

Jedną z istotnych pozycji w ofercie adwokata powinno być świadczenie usług prawnych na terenie całych Włoch. To bardzo istotna kwestia, która znacznie ułatwi nam współpracę z wybranym przez nas prawnikiem.

O czym jeszcze należy wiedzieć?

Umiejętność jasnego wysławiania się będzie kolejnym atutem prawnika. Trzeba pamiętać, że przepisy prawa, zarówno w Polsce, jak i we Włoszech, są pisane bardzo specyficznym językiem. Osoba niemająca doświadczenia będzie miała problem z ich odpowiednim zrozumieniem i wykorzystaniem. Dobry adwokat wyjaśni nam wszelkie zawiłości prawne prostym i zrozumiałym językiem, dzięki czemu będziemy mogli podejmować w pełni świadome decyzje co do naszego dalszego postępowania.

Wycena usług prawników prawie zawsze wprowadza element grozy do rozmów na temat ewentualnej współpracy. Dlatego też powinna ona mieć miejsce na jej samym początku – wtedy możemy zdecydować czy nas stać na skorzystanie z oferty danej kancelarii, czy też musimy szukać szczęścia gdzie indziej. Uczciwa kancelaria nie ma nic do ukrycia w tym zakresie i przedstawi nam klarowną wycenę swoich usług z wyszczególnieniem kolejnych pozycji.

Na koniec warto sprawdzić jak szybko adwokat będzie mógł podjąć się zajęcia naszą sprawą. Spytajmy o konkretny termin. Szybka analiza sprawy to duży atut, nie zawsze bowiem możemy czekać całymi tygodniami aż adwokat zapozna się ze szczegółami sprawy.

Znalezienie dobrego adwokata we Włoszech nie powinno więc nastręczyć nam większych problemów. Ważne jest natomiast aby wiedzieć, na jakie elementy oferty zwrócić uwagę aby współpraca przebiegała harmonijnie i była owocna.