Jak przygotować się do rozwodu?

Jak przygotować się do rozwodu?

Rozwód nigdy nie jest prostym wydarzeniem w życiu. Zazwyczaj wymaga sporego nakładu sił i niesie ze sobą dużo emocji, często tych negatywnych. Sprawa rozwodowa pociąga za sobą szereg konsekwencji, z którymi przychodzi się zmierzyć małżonkom. Aby choć odrobinę zminimalizować stres i uczucie zagubienia, warto zastanowić się nad tym, jak przygotować się do tej trudnej sytuacji. Istnieje kilka kwestii, które powinieneś lub powinnaś rozważyć w ramach przygotowania się do rozwodu. Są to m.in. ustalenie powodu, dla którego Twoje małżeństwo się rozpadło, wybór rodzaju sprawy rozwodowej oraz wybór sprawdzonego adwokata we Wrocławiu.

Ustalenie powodu rozpadu małżeństwa

Przede wszystkim musisz zastanowić się, co naprawdę jest powodem trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Trwałość oznacza brak chęci powrotu do małżonka, natomiast zupełność to rozkład więzi na trzech poziomach: uczuciowym, gospodarczym oraz fizycznym. Dobrze jest ustalić ze współmałżonkiem wspólną wersję, jednak nie zawsze jest to możliwe. Może się zdarzyć i tak, że sam lub sama będziesz musiał lub musiała udowodnić swoje racje przed sądem. Bywa tak szczególnie w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie.

Rozwód z orzeczeniem o winie czy bez orzeczenia?

Jeśli uważasz, iż Twój współmałżonek ponosi całą winę za rozkład pożycia małżeńskiego, możesz zdecydować się na rozwód z orzeczeniem o winie. Na ogół trwa on znacznie dłużej i jest bardziej wyczerpujący emocjonalnie i psychicznie, jednak kiedy są ku temu realne przesłanki, jest o co walczyć. Pomocy może udzielić nam adwokat od rozwodów. Dodatkowo należy przygotować dowody, które są niezbędne przy sprawie rozwodowej. Będą to:

  • zeznania świadków
  • e-maile czy sms-y
  • fotografie
  • dokumenty
  • wszelkie inne dowody np. wyciągi z rachunków bankowych

Warto pamiętać, że sprawa rozwodowa nie zawsze może zakończyć się na naszą korzyść, a sąd może orzec także winę obojga lub żadnego z małżonków. W przypadku rozwodu bez orzeczenia o winie zgodę na niego muszą wyrazić zarówno żona, jak i mąż.

Adwokat Wrocław – czy jest konieczny?

W przypadku bardziej skomplikowanych spraw rozwodowych lub tych, które wywołują dużo negatywnych emocji, warto sięgnąć po pomoc adwokata od rozwodów. Pomoże on przygotować się do rozprawy w sądzie oraz będzie wsparciem na sali sądowej. Zwłaszcza w dużych miastach trudno jest znaleźć dobrego prawnika. Jeśli chodzi o rozwody Wrocław – postaw na sprawdzonego adwokata, który zadba o to, aby cała Twoja sprawa rozwodowa przebiegła pomyślnie.