Przejdź do treści

Jak napisać wniosek o egzekucję długu?

Kary cielesne a prawo rodzinne

Wniosek egzekucyjny jest ostatnim punktem procesu sądowego w przypadku braku spłaty zadłużenia dłużnika względem wierzyciela.

Cały dokument należy sporządzić na piśmie. Jego główną częścią jest tzw. tytuł wykonawczy (np. akt notarialny), czyli prawomocny wyrok sądu opatrzony klauzulą wykonalności.

Wniosek o egzekucję długu powinien posiadać takie punkty jak:

– wskazanie stron z imienia i nazwiska oraz uwzględnienie adresów zamieszkania, numerów PESEL i NIP
– dokładne informacje o dłużniku (dane osobowe, miejsce pracy, numer rachunku bankowego, stan majątkowy czy dane na temat jego ruchomościach i nieruchomościach)
– wskazanie z jakiego tytułu wykonawczego ma zostać prowadzony taki wniosek
– umieszczenie takich sformułowań, które mogą wpłynąć na przyspieszenie procesu egzekucji długu
– określenie wysokości kwoty, którą wnioskodawca chce wyegzekwować (w tej sytuacji należy wskazać wartość podstawowej należności, odsetek i kosztów sądowych oraz podać numer rachunku bankowego, na który będą przelewane odzyskane kwoty)

Ostatnim, ale bardzo istotnym punktem jest klauzula dotycząca wyboru komornika. W tej kwestii wierzyciel posiada całkowitą dowolność poza egzekucją dotyczącą nieruchomości. Jeśli zależy nam na szybkiej egzekucji długu i zaniżeniu opłat za działalność komorniczą, wówczas najlepiej kierować się właściwym celem wniosku oraz praktycznością takiej decyzji oraz skierować wniosek do komornika specjalizującego się w konkretnej działalności, z którą związany jest rodzaj przeprowadzanej egzekucji. Pracownik nie zajmuje się wyłącznie sprawdzaniem kont bankowych dłużnika, lecz także przeprowadza czynności terenowe polegające na kontroli miejsca zamieszkania bądź działalności osoby zadłużonej.