Przejdź do treści

Jak bronić się przed przemocą domową?

Coraz więcej osób, nie tylko kobiet, doświadcza przemocy domowej. Jej form jest wiele i każda wymaga interwencji. Dlatego jeśli doświadczasz przemocy, bez względu czy są to wyzwiska, czy bicie, nie możesz tego ukrywać, tylko musisz zacząć się bronić.

Przede wszystkim należy zgłosić sprawę na policję. Statystyki są bezwzględne, gdy ktoś raz podniesie rękę, ten to powtórzy . Tak naprawdę wystarczy wymyślony powód, do tego aby kogoś uderzyć, tak jak w kampanii społecznej, że zupa była za słona. Telefon na policje, spowoduje, ze funkcjonariusze będą musieli zainteresować się sprawą i sporządzić notatkę z interwencji. Każda osoba, która doznaje przemocy, ma prawo do tego, by policjant rozpoczął procedurę Niebieskiej Karty.

Czym jest Niebieska Karta?

Jest to notatka, sporządzana w formie specjalnego formularza przygotowanego przez ministerstwo. Ma ona moc urzędową i pociąga za sobą określone skutki prawne wobec dzielnicowego. Gdy zostanie wypełniona, dzielnicowy ma obowiązek:

  • Przeprowadzić wywiad środowiskowy.
  • W ramach współpracy powinien poinformować odpowiedni Ośrodek Pomocy społecznej.
  • Raz w miesiącu wizytować rodzinę w celu oceny aktualnej sytuacji.

Z punktu widzenia prawa, zeznań zawartych w Niebieskiej Karcie, a w szczególności jej części A, nie można odwołać. Jest to zabezpieczenie, w razie gdy ofiara przemocy byłaby przez sprawcę zastraszana.

O wypełnienie takiej karty można również zwrócić się do pracowników pomocy społecznej, którzy muszą rozpocząć procedurę, informując również policję.

O czym warto jeszcze pamiętać?

Sprawca tylko wtedy poniesie kar za swoje czyny, gdy zostaną zebrane wobec niego odpowiednie dowody, potwierdzające stosowanie przemocy. Tylko wtedy sąd będzie mógł wydać sprawiedliwy wyrok, a prokurator będzie mógł wystąpić z aktem oskarżenia. Dowodem w sprawie mogą być:

  • Obdukcje lekarskie, które są wydane i potwierdzone przez lekarza
  • Wypowiedzi świadków, którymi mogą być, znajomi, sąsiedzi, którzy wezwani do sądu nie mogą odmówić składania zeznań.
  • Zdjęcia, zniszczone przedmioty czy odzież.

Prokuratura- to kolejny krok

Czasem interwencje policji nie wystarczą. Wtedy należy powiadomić o popełnieniu przestępstwa prokuraturę. Obowiązek taki mają również instytucje, gdy nabiorą przekonania, że sprawca zagraża zdrowi, albo życiu ofiary. W sytuacjach naprawdę poważnych, prokurator może zarządzić areszt tymczasowy wobec sprawcy przemocy. Warto pamiętać, że gdy w imieniu ofiary, kto inny złoży doniesienie, może wystąpić z wnioskiem o utajnienie swoich danych, uzasadniając obawą przed zemstą.

O czym należy jeszcze pamiętać?

Jeśli mieszkanie ze sprawcą jest niemożliwe można wystąpić z wnioskiem do sądu o eksmisje. Choć nie jest to łatwa to przeprowadzenia procedura, to jest ona możliwa. Sąd może zasądzić nakaz opuszczenia mieszkania, a gdy sprawca nie dokona tego samodzielnie, można zwrócić się o pomoc do komornika, aby ten usunął sprawcę z mieszkania.

Występując w sądzie warto poprosić o status oskarżyciela posiłkowego, co pozwoli zadawać oskarżonemu pytania, czy ustosunkowywać się do jego wypowiedzi.
Nie wiele osób zdaje sobie sprawę, że gdy dozna w czasie trwania przemocy jakiegoś uszczerbku na zdrowiu czy poniesie szkodę majątkową ma prawo do wystąpienia z wnioskiem o odszkodowanie i zadośćuczynienie za poniesione krzywdy.

Przede wszystkim nie można pozwolić się zastraszyć u pamiętać po tym, ze to sprawca, a nie ofiara jest winna zaistniałej sytuacjo. Dlatego zawsze w takiej sytuacji warto zwrócić się o pomoc i domagać się aby taką pomoc uzyskać.