W wielu sytuacjach zdarza się, iż pomoc adwokata jest niezbędna. Ma to miejsce np. podczas postępowania spadkowego, rozprawy rozwodowej czy niesłusznego posądzenia lub oskarżenia. Adwokat może udzielić porady prawnej oraz pomóc w wygraniu sprawy. Warto skierować się do profesjonalisty w dziedzinie prawa.

Artykuł powstał przy współpracy z adwokatem Janem Przemysławem Kopko.

Cena porady prawnej

Ile kosztuje porada prawna? Panuje powszechne przekonanie, że usługi prawnicze należą do bardzo drogich, nie jest to jednak regułą. Koszt porady prawnej zależy zazwyczaj od kilku czynników. Są to trudność i stopnień skomplikowania sprawy oraz dziedzina prawna. Największe rozbieżności występują w dziedzinie prawa cywilnego, gdyż tu specjalistów jest najwięcej. Węższą dziedziną jest już np. prawo podatkowe. Jednak z tego powodu ceny mogą wzrastać. Zazwyczaj koszt jednorazowej porady prawnej waha się w granicach 100-300 złotych. Uzależnione jest to również od miejscowości. W większych miastach ceny są zazwyczaj znacznie wyższe niż w kilkunastotysięcznych miejscowościach.  Niekiedy uczelnie oferują porady z zakresu prawa. Wystarczy zjawić się w wyznaczonych wcześniej terminach i po prostu uzyskać pomoc. Porad udzielają zazwyczaj studenci w ramach wolontariatu, jest to dla nich bowiem sposób na uzyskanie cennego doświadczenia zawodowego. To dobre wyjście w przypadku niedużych i niezbyt skomplikowanych spraw. Gdy stawka jest większa lepiej zwrócić się o pomoc do doświadczonych adwokatów z wieloletnim stażem.

Przykładowe ceny porad prawnych

Ciężko podać cennik porad prawnych. Można jedynie określić przedział cenowy. Przykładowe ceny mogą się kształtować następująco, w zależności od tematyki sprawy:

– sporządzenie umowy – koszt około 500 złotych,
– sporządzenie pisma urzędowego – koszt około 200-500 złotych,
– poprowadzenie sprawy np. rozwodowej – koszt 3000-6000 złotych,
– porada prawna – koszt 100-300 złotych.

Ceny wydają się wysokie, ale niekiedy bez pomocy adwokata nie sposób się obyć. Natomiast wiedza i doświadczenie zawsze są w cenie. Dobry adwokat może wygrać nawet najtrudniejszą sprawę, co jest bezcenne.

Podstawy prawne

W chwili obecnej minimalna stawka jest wyznaczona w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z roku 2002. Dotyczą one adwokatów i radców prawnych. W przypadku radców w sprawach rozwodowych minimalna stawka to 300 zł, w sprawach o naruszenie posiadania 156 zł, a o uchylenie wyroku sądu polubownego –  1200 zł. Jednak w rzeczywistości bywają bardzo zróżnicowane. Niejednokrotnie zdarza się że adwokat z uwagi na trudną sytuację materialną swojego klienta postanawia zmniejszyć swoje wynagrodzenie, a nawet udzielić pomocy całkowicie bezpłatnie. Natomiast niektóre duże kancelarie za usługi życzą sobie znacznie więcej. Ponadto kwota uzależniona jest on trudności i stopnia skomplikowania sprawy. W praktyce więc trudno jest oszacować cenę usług prawnych. Na pewno warto się spodziewać, ze renomowane kancelarie prawne są droższe niż działający w pojedynkę prawnicy, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach.

Różne formy porad prawnych

Co ciekawe różnice w cenach mogą występować nawet w obrębie jednej kancelarii. Inaczej liczona jest bowiem godzina pracy  radcy prawnego lub adwokata z wieloletnim doświadczeniem, a inaczej aplikanta lub świeżo upieczonego absolwenta studiów prawniczych. W biurach, które mogą zakładać już osoby po studiach niekoniecznie posiadające aplikację stawki za usługi są niższe niż w kancelariach adwokackich. Warto jednak rozważyć wcześniej za i przeciw i podjąć decyzję, gdzie udzielona pomoc będzie lepsza. Coraz częściej można spotkać się również z ofertą usług online. Tutaj sprawa jest prostsza, gdyż na stronach internetowych znajdują się dokładne cenniki takich usług prawnych. W wielu przypadkach są one znacznie tańsze niż te tradycyjne. Cieszą się w związku z tym z dużą popularnością, która cały czas rośnie. Dodatkowo szybkość odpowiedzi jest zadowalająca. Adwokata jeszcze przed spotkaniem lub na samym jego początku dobrze jest zapytać o to, w jaki sposób ustala cenę za swoje usługi. Można w zwięzły sposób nakreślić swój problem. Pozwoli mu to chociaż orientacyjnie określić nakład czasu i pracy. Warto zapytać także o cenę samej porady prawnej. Niektóre sprawy bowiem z góry są przegrane, lepiej więc zapłacić za poradę niż całą sprawę, która nie ma szans powodzenia.

Kiedy warto skorzystać z pomocy prawnika?

Każdemu mogą przydarzyć się w życiu sytuacje kiedy pomoc adwokata jest konieczna. Usługi tego typu nie są najtańsze, ale czasem okazuje się, że warto ponieść te koszty. Samodzielne występowanie przed sądem nie jest bowiem rzeczą łatwą, nawet w przypadku niezbyt skomplikowanego z pozoru procesu. Polskie prawo jest zawiłe i nawet przygotowanie się z jego zakresu może okazać się niewystarczające. Pomoc adwokata jest wskazana w sprawach z zakresu prawa pracy czy prawa rodzinnego np. podczas rozwodów, zwłaszcza tych z podziałem majątku. Prawnik jest również niezbędny w momencie składania skargi konstytucyjnej oraz podczas występowania przed Sądem Najwyższym bądź Naczelnym Sądem Apelacyjnym.