Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /usr/home/zbysiontko/domains/blizejprawa.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-structuring-markup/includes/meta/wp-structuring-meta-article.php on line 67 Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /usr/home/zbysiontko/domains/blizejprawa.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-structuring-markup/includes/meta/wp-structuring-meta-article.php on line 67 Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /usr/home/zbysiontko/domains/blizejprawa.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-structuring-markup/includes/meta/wp-structuring-meta-article.php on line 67
Przejdź do treści

Garaż, droga i koszty

Pani Longina P. prowadzi sklep rtv i agd w swoim domu jednorodzinnym, który znajduje się na jej działce. Obok domu są dwa wjazdy: jednego używa prywatnie, a drugi prowadzi do garażu, w którym stoi samochód dostawczy wpisany do ewidencji środków trwałych. Postanowiła ten wjazd utwardzić kostką brukową, a kosztami przedsięwzięcia obciążyć koszty prowadzonej działalności gospodarczej. W urzędzie skarbowym nie potrafiono jednoznacznie zinterpretować, czy pani Longina ma do tego prawo. Usłyszała, że wszystko zależy od zdania inspektora skarbowego. Prosi więc nas o radę.

Do rozstrzygniącia tej kwestii istotne jest nie tyle to, że wjazd prowadzi do garażu, w którym stoi samochód ujęty w ewidencji środków trwałych, ale status garażu i tej części działki, na której się on znajduje. Mówiąc najkrócej: jeśli są one amortyzowane (uznawane za składnik majątku firmy), to jest możliwość zaliczenia tego wydatku w koszty. W przeciwnym wypadku – nie.

Oznacza to, że w opisywanej sytuacji możliwe byłoby zaliczenie w koszty wydatków na ułożenie drogi dojazdowej do garażu z kostki brukowej, gdyby podatnik wcześniej uznał za składnik majątku firmy garaż i część działki, na której on stoi. Co prawda zgodnie z przepisami o amortyzacji nie dokonuje się odpisów od wartości gruntu (paragraf 5 rozporządzenia w sprawie amortyzacji), ale tym niemniej stanowi on środek trwały (paragraf 2 tego rozporządzenia).

Gdyby tak było w tym przypadku, to nie byłoby wątpliwości, iż poniesiony wydatek na ułożenie drogi dojazdowej do garażu stanowi koszt uzyskania przychodu. Do wyjaśnienia byłaby tylko kwestia, w jaki sposób “fizycznie” wydatek taki zaliczyć w koszty. I tu wszystko zależy od charakteru tego wydatku i jego wysokości. I tak:

  • gdyby wydatek miał charakter remontu (ułożona byłaby już kostka na drodze dojazdowej, ale ze względu na jej zły stan techniczny podatnik wymieniałby ją na inną tego samego rodzaju) można by wydatek wliczyć w koszty bez względu na jego wysokość (a więc zarówno wtedy, gdy byłby on niższy, jak i wyższy od 3,5 tys. zł;
  • gdyby wydatek miał charakter modernizacji (jak w tym przypadku), czyli nieutwardzoną drogę zmieniano by na drogę z kostek, ważna byłaby kwota wydatku. Gdy przekracza ona 3,5 tys. zł, można by wydatek rozliczyć w koszty jedynie za pośrednictwem amortyzacji; gdy jest niższa, można od razu obciążyć nim w całości koszty.

Fiskus      Ale, podkreślmy to jeszcze raz, wydatek ten musi dotyczyć składnika majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej na zasadzie majątku “firmowego”, a więc ujętego w ewidencji środków trwałych firmy.

Oczywiście w tym konkretnym przypadku nie wiemy, czy część działki, na której znajduje się droga oraz garaż została tak przez panią Leokadię potraktowana. Ale jeśli nie, to nie ma przeszkód, by w dowolnym momencie uznać je za składnik majątku firmy i jako środek trwały ująć w ewidencji środków trwałych. I dopiero po dokonaniu tej czynności przystąpić do naprawy drogi; wówczas można będzie ten wydatek zaliczyć w koszty na zasadach, jakie opisałem wyżej.